Kardiyak resenkronizasyon tedavisi uygulanan kalp yetmezliği hastalarında tedaviye yanıtın ekokardiyografi parametreleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of response to cardiac resynchronization therapy with echocardiographic parameters in patients with heart failure undergoing cardiac resynchronization therapy
- Tez No: 243050
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET AYTEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kardiyak resenkronizasyon tedavisinin kalp yetmezliğine bağlı morbidite ve mortaliteyi azalttığı gösterilmiştir. Ancak, hastaların yaklaşık olarak %30'u kardiyak resenkronizasyon tedavisine yanıt vermemektedir. Bu çalışmanın amacı, kardiyak resenkronizasyon tedavisi planlanan hastalarda, işlem öncesi ve işlem sonrasında yapılan ekokardiyografi ile tedaviye olan yanıtın değerlendirilmesi ve hasta seçiminde kullanılabilecek en iyi ekokardiyografik parametre veya parametrelerin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmaya optimal medikal tedaviye karşın NYHA sınıf III-IV kalp yetmezliği semptomları, LVEF?%35, QRS süresi ?120 msn olan 54 hasta (43 erkek, 11 kadın, ortalama yaşları 61.9 ± 10.5) dahil edildi. Hastalara kardiyak resenkronizasyon tedavisi öncesi ve 6 ay sonrası ekokardiyografik inceleme uygulandı. Altıncı ayda, sol ventrikül sistol sonu hacminde %10 ve daha fazla azalma ekokardiyografik yanıt olarak tanımlandı. Klinik yanıt ise NYHA sınıfında 1 ve üzerinde azalma olarak belirtildi. Ekokardiyografik yanıt hastaların 38'inde (% 70.4), klinik yanıt ise hastaların 41'inde (%75.9) saptandı. Yapılan ROC (Receiver Operating Characteristic) analizinde, aortik preejeksiyon süresinin klinik yanıtı öngörmede eğrinin altında kalan alan (AUC) değeri 0.70 (p=0.031) olarak saptandı. Aortik preejeksiyon süresi, kesim noktası 180.5 msn alındığında %92.3 duyarlılık ve %39 özgüllük ile klinik yanıtı öngörmektedir. Yapılan ROC analizinde, aortik prejeksiyon süresinin ekokardiyografik yanıtı öngörmede eğrinin altında kalan alan (AUC) değeri 0.668 (p=0.048) olarak bulundu. Aortik preejeksiyon süresi, kesim noktası 180.5 msn alındığında %93 duyarlılık ve %42 özgüllük ile ekokardiyografik yanıtı öngörmektedir. Aortik preejeksiyon süresi, tüm ekokardiyografi cihazlarında bulunan PW Doppler ile ölçülebilen, kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilen bir göstergedir. Bu yöntemle, kardiyak resenkronizasyon tedavisine yanıt verecek hasta grubu basit ve hızlı bir şekilde belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
Cardiac resynchronization therapy (CRT) has been shown to reduce heart failure related morbidity and mortality. However, approximately 30% of patients do not respond to CRT. The aim of the study was to evaluate the response to CRT and determine the best echocardiographic parameter or parameters for patient selection. Fifty-four patients (43 male, 11 female, mean age 61.9 ± 10.5) with NYHA class III-IV heart failure despite optimal medical therapy, LVEF?%35, QRS duration ?120 ms enrolled to study. Echocardiographic examination was performed before and 6 months after CRT. Echocardiographic response was defined as a reduction of end-systolic volume ?%10 at 6 months. Clinical response was defined as a reduction in NYHA Class ? 1. Echocardiograhic response was identified in 38 (%70.4) of patients and clinical response in 41 (%75.9) of patients. In ROC (Receiver Operating Characteristic) analysis, aortic preejection interval achieves an area under curve 0.70 (p=0.031) for the ability to predict clinical response. A cut-off value for aortic preejection interval of 180.5 ms predicted clinical response with sensitivity of 92.3% and specificity of 39%. In ROC analysis, aortic preejection interval achieves an area under curve 0.668 (p=0.048) for the ability to predict echocardiographic response. A cut-off value for aortic preejection interval of 180.5 ms predicted echocardiographic response with sensitivity of 93% and specificity of 42%. Aortic preejection interval derived from pulse-wave Doppler which available in every echocardiography machine, is a simple and practical method that may be used for patient selection.