Prenatal hidronefrozlu çocukların izlemi
Follow up of children with prenatal hydronephrosis
  1. Tez No: 243052
  2. Yazar: NESLİHAN KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN BEŞBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hidronefroz, antenatal dönemde USG ile incelemede en sık saptanan genitoüriner sistem anomalisidir. Antenatal hidronefroz sık görülmesine rağmen, postnatal dönemde hidronefroz izlemi ile ilgili bilgiler hakkında fikir birliği yoktur. Bu çalışma, prenatal hidronefroz tanısı alan vakaların postnatal dönemde araştırılması, izlemde kullanılacak görüntüleme yöntemlerinin seçilmesi ve zamanlamasının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Böylece renal pelvis antero- posterior (AP) çapıyla tespit edilen üriner sistem anomalileri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi planlandı.Çalışmaya dahil edilen prenatal USG'de ünilateral veya bilateral çeşitli derecelerde hidronefroz saptanan 76 hastanın toplam 126 böbreğinin postnatal ilk USG'lerinde renal pelvis AP çaplarına göre, 48'inde hafif, 31'inde orta, 24'ünde ağır derecede hidronefroz olduğu; 23 böbrekte ise hidronefroz bulunmadığı gösterildi. Postnatal ilk USG'de normal bulunan böbreklerin izleminde % 35,1'inde renal anomali saptandı. Postnatal USG'de hidronefroz derecesinin artmasıyla ile obstrüksiyon görülme riskinin önemli derecede arttığı tespit edildi. Prenatal ve postnatal hidronefroz derecesinin VUR gelişimi açısından anlamlı olmadığı, VUR dereceleri ile postnatal hidronefroz dereceleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığı tespit edildi. İzlem sonunda böbreklerin % 8,7'sinde UPJO, % 11,9'unda VUR, % 2,4'ünde UVJO, % 0,8'inde MKDB, % 1,6'sında PUV, saptandı; % 34,9'ü normal olarak değerlendirildi.Bu çalışmanın sonuçlarına göre prenatal hidronefrozlu bebekler 1. hafta, 1. ay ve gerektiğinde 3 aylık aralıklarla kontrol edilmelidir. Bebekte postnatal ilk USG normal olsa bile 2. bir USG yapılması önerildi. Ayrıca hafif derecede hidronefrozu olan bebeklerin sadece USG ile takip edilmesi, hidronefroz derecesinde artış olursa diüretik renogram yapılması; orta veya ağır derecede hidronefrozu olanların USG ve diüretik renogramla takip olması, özellikle ağır derecede hidronefrozu olanlara 6- 9. aydan sonra VSU yapılmasının uygun olabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Hydronephrosis is the most common genitourinary system anomaly (GSA) detected by USG during antenatal period. Although antenatal hydronephrosis is commonly seen there is no concensus about the follow-up during the postnatal period. This retrospective study is performed to investigate the cases with prenatally detected hydronephrosis and to determine the appropriate imaging modalitiy and timing in the postnatal period. It was also planned to find out whether there was a significant relation between antero-posterior diameter (APD) and GSA.In the study, 126 kidneys of 76 patients with various degrees of unilateral or bilateral prenatal hydronephrosis were included. According to the renal pelvis APD of the kidneys measured in the first postnatal USG (pUSG), 48 of them had mild, 31 had modarate, 24 had severe hydronephrosis; there was no hydronephrosis in 23 kidneys. In the follow-up 35.1 % of the kidneys that were normal in the first pUSG had renal pathologies. We found out that the risk of obstruction increased significantly with the increase in the degree of hydronephrosis in the first pUSG. There was no significant relation between the degree of prenatal and postnatal hydronephrosis and VUR. The degree of postnatal hydronephrosis and the degree of VUR were found to be statistically insignificant. At the end of the follow-up 8.7 % of kidneys had UPJO, 11.9 % had VUR, 2.4 % had UVJO, 0.8 % had MCDC, 1.6 % had PUV; 34.9 % were normal.According to the results of this study, babies with prenatal hydronephrosis must be followed up on the first week, first month and three months periods when necessary. Even if the first pUSG is normal, a second USG is suggested. In addition to this, babies with mild hydronephrosis are suggested to be followed up with only USG; in case there is an increase in the degree of hydronephrosis diuretic renogram is adviced. Babies with modarate-severe hydronephrosis are suggested to be followed up with USG and diuretic renogram. VCU is suggested to be performed after 6-9th months especially in babies with severe hydronephrosis.