Antenatal hidronefroz tanılı çocukların prospektif izlemi ve postnatal değerlendirilmesi
Postnatal follow up and evaluation of infants with antenatally detected hydronephrosis
- Tez No: 434571
- Danışmanlar: UZMAN DR. OĞUZHAN DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş ve amaç: Hidronefroz (HN), antenatal dönemde USG ile incelemede en sık saptanan genitoüriner sistem anomalisidir. Antenatal hidronefroz sık görülmesine rağmen, postnatal dönemde hidronefroz izlemi ve tedavi planı ile ilgili bir fikir birliği bulunmamaktadır. Prospektif çalışmamızın amacı; doğum öncesi HN' a sebep olan etyolojik nedenleri ve sıklıklarını ortaya koyarak; AH tanısı ile takip edilen hastalara optimum postnatal yaklaşımın, uygun ve erken tedavi seçimlerinin ve sonuçlarının belirlenmesidir.Hastalar ve yöntem: 2010 Şubat ve 2011 Ağustos ayları arasında doğan, prenatal dönemde HN tanısı ile takip edilen ve postnatal dönemde İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefrolojisi Polikliniğimize yönlendirilen 200 hastadan oluşmaktadır. Doğduktan hemen sonra takibe alınan hastalar 2012 Ağustos ayına kadar en az bir yıllık süre ile prospektif olarak takip edilmiştir. Hastaların başvuru tarihi, prenatal dönemde kaçıncı haftalarda USG yapıldığı ve sonuçları, oligohidramnios olup olmadığı, ailede üriner sistem patolojisi varlığı kaydedildi. Hastalar izlem süreleri boyunca AH derecelerinin yanı sıra, postnatal HN dereceleri, USG takipleri, eşlik eden patoloji varlığı, cerrahi gereksinimi, İYE ve diğer komplikasyonlar açısından takip edildi.Bulgular: 200 olgunun değerlendirilmesi sonucunda; antenatal dönemde APPD ölçümüne göre hafif, orta, ağır HN şeklinde değerlendirildi. Hafif HN grubundaki olguların %63.3' ünde rezolüsyon gözlenirken, orta HN grubunda rezolüsyon oranı %30.2 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hydronephrosis is the most common genitourinary system anomaly detected by USG during antenatal period. Although antenatal hydronephrosis is commonly seen there is no concensus on the follow-up during the postnatal period. The aim of this prospective study is to determine the etiological reasons and frequency of prenatal determined hydronephrosis and demonstrate the postnatal investigations, optimum management, treatment modality and outcome of infants with prenatally diagnosed hydronephrosis.Methods: 200 patients born between February 2010-August 2012 with antenatally diagnosed hydronephrosis were followed prospectively at least one year time, in Kanuni Sultan Süleyman Education and Research Hospital Pediatric Nephrology department. The date of application, the time and results of USG which is done prenatally, presence of oligohydramniosis, family history of urological pathology are recorded. During the follow up period; the infants were evaluated for; the grade of antenatally hydronephrosis, postnatal USG examinations and results, presence of accompanying urological anomally, need of surgical intervention, presence of urinary tract infection, and other complications.Results: The 200 neonates were classified in mild, moderate, severe hydronephrosis accordance with their antenatal APPD measurement. Resolution rate of mild hydronephrosis was 63.3% whereas the rate was 30.2% in moderate hydronephrosis.