Çocukluk çağı allerjik hastalıklarının sıklığı ve son bir yıl içindeki vizing ve vizing fenotiplerinin risk faktörleri: Ulusal çok merkezli ISAAC Faz II çalışması.
Extent and burden of allergic diseases among elementary schoolchildren and risk factors of current wheezing and different wheezing phenotypes: A national multicenter ISAAC Phase II study.
  1. Tez No: 243054
  2. Yazar: ERSOY CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ENİS ŞEKEREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Allerjik hastalıklar ve özellikle astım dünyada en sık görülen ve toplumsal yükleri en fazla olan kronik hastalıklar arasındadır. Allerjik hastalıkların sıklıkları ve risk faktörleri araştırırken anketler yanında standart objektif yöntemlerin kullanılması elde edilecek bilgilerin daha sağlıklı olmasına olanak sağlayabilir. Bu araştırmada Türkiye'nin beş farklı coğrafi bölgesinde bulunan beş il merkezinde ISAAC Faz II yöntemi kullanılarak allerjik hastalıların sıklıkları ve toplumsal yükleri ve son 12 ay içindeki vizingin ve farklı vizing fenotiplerinin risk faktörleri araştırıldı. 70 okulda ortalama yaşları 10.8 olan toplam 6963 öğrenciye ulaşıldı. Son 12 ay içindeki vizing, allerjik rinokonjoktivit ve atopik egzema semptomlarının sıklıkları sırayla %15.8, %23.5 ve %8.1, atopi, bronşial hiperreaktivite ve fleksural dermatit sıklıkları sırayla %18.9, %24.2 ve %3.6 olarak bulundu (ağırlıklandırılmış sıklıklar). Hem semptomların hem de objektif bulguların bölgeler arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklı olduğu bulundu. Astım veya allerjik rinit tanıları olan çocukların %35'inin son 12 ay içinde bu hastalıklar nedeniyle en az bir gün okul devamsızlığı yaptığı öğrenildi.
Özet (Çeviri)
Bronchial asthma and other allergic diseases are the most common chronic diseases in childhood and possess a significant toll on communities in terms of their social and economic impacts. Beside questionnaires, use of ?objective? tools in epidemiologic studies may improve the validity of results by minimizing the detection bias due to variations in language, awareness, perception, and accessibility to health services. Using the protocol of the ISAAC Phase II, 9-11-year-old elementary schoolchildren were surveyed in five different city centers from different regions of Turkey. In 70 schools, 6963 children were surveyed. Based on self reports, the overall (weighted) frequencies of wheezing, rhinoconjunctivitis and atopic eczema in the last year were 15.8%, 23.5% and 8.1%, respectively; the overall frequencies of atopy, flexural dermatitis and bronchial hyperreactivity were 18.9%, 3.6% and 24.2%, respectively. There was large variation in prevalence rates of both symptoms and objective signs between the study centers. Approximately 35% of children diagnosed as asthma or allergic rhinitis reported absence from school for at least one day. Rhinoconjunctivitis was a significant risk factor for current wheezing 2.485(2.096-2.946) [OR(CI)]. Male gender, parental asthma and/or rhinitis, both of first and last one year of life dampness and mould in the living house, living in the one room house, monthly income less than