Sorgum x sudan otu melez çeşitlerinde II. ürün olarak ekim zamanının ot verimi ve verim özelliklerine etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 24306
  2. Yazar: HALEF KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET SOYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
- 30 - ÖZET Torbalı/İzmir İlçesi Atalan Köyü'nde 1991 Yaz döneminde gerçekleştirilen çalışmada Sorgum x Sudan otu melezinden Semu-601, Semu-6G2, G-B3F ve Pioneer-988 çeşitleri kullanılmış, ekimler; 17/6-1/7 ve 15/7 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Bölünen parseller desenine uygun olarak kurulan denemeden aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: - Ele alınan çeşitler arasında; toplam yeşil ot yaprak ve sap kurumadde ve sap ham protein verimleri ile yeşil otta sap oranı bakımından önemli Farklar görülmekte, buna karşın yeşil Dtta yaprak Dram, yaprak«sap kurumadde ve ham protein oranları ile toplam kurumadde ve ham protein verimleri açısından bir farklılık bulunmamaktadır. - Ekim zamanları; toplam yeşil at - yaprak ve sap kurumadde ve ham protein verimleri ile toplam kurumadde ve ham protein verimleri, ayrıca yeşil otta yaprak oranı, sap kurumadde ve ham protein oranı üzerinde önemli etki yapmakta, buna karşın yeşil otta yaprak oranı, yaprak kurumadde ve ham protein oranına etkisiz kalmaktadır. Ege bölgesi koşullarında II. ürün olarak Sorgum x Sudan otu melezi yetiştirilmek istenirse en yüksek yeşil ot verimi bakımından Pioneer-988 ve G-83F çeşitler efe alınmalı kurumadde ve ham protein verimler açısından tercih üreticiye bırakılmalı ve ekimler ise Haziran sonu-Temmuz başı yapılmalı dır.
Özet (Çeviri)
- 31 - SUMMARY In the study conducted in Atalan village, Torbalı/İzmir in summer in 1991. Semu-601, Sernu-S02, G-B3F and Pioneer-9BB cultivars of Sorghum bicolor x Sorghum sudanense were used. The cultivars mere seeded in June 17, July 1 and July 15. In the study the split-plots experimental design was used and the fallowing results were obtained: - There were significant differences in the yields of geen herbage, leaves and stems dry matter yields, crude protein yields of stems and stem percentage per green herbage among the varieties whereas there weren't seen significant differences in leaves percentage per green herbage, leaves and stems dry matter and crude protein rates and the yield of total dry matter and crude protein. - The planting times had an important effect on the yields of total green herbage, dry matter and crude protein of the leaves and stems and total dry matter and crude protein. At the same time, leaf percentage per green herbage and dry matter and crude protein rates of stems also were effected from the planting times. However the planting times hadn't important effect in leaf percentage per green herbage and dry matter and crude protein rates of stems. It is concluded that Pioneer-9BB and B-B3F were the best yielded varieties for second crop in Ege region. For the charac teristics of dry matter and crude protein, it is recommended for the farmers to choose their own varieties. The planting must be done late June or eariy July.