Çukurova koşullarında II.ürün olarak bazı sorgum x sudan otu melezi çeşitlerinin biçim zamanının hasıl verim ve kalite unsurlarına etkileri üzerine bir araştırma
A research on the effects of the different harvest times on herbage yield and quality components of the some sorghum x sudangrass hybrids as doubled crop under Çukurova conditions
- Tez No: 275568
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS TANSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma ikinci ürün sorgum çeşitlerinde farklı biçim devrelerinin verim ve kalite üzerine etkilerini araştırmak amacıyla Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Uygulama arazisinde yürütülmüştür. Deneme, bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı kurulmuş, çeşitler ana parselleri biçim zamanları ise alt parselleri oluşturmuştur. Varyans analiz yapılırken bir alt parselde birden fazla biçim yapıldığından, biçim sırası minik parsel kabul edilerek bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre analiz yapılmıştır. Üç farklı gelişim devresinde ( süt olum, hamur olum, tam olum) hasat yapılmıştır. Farklı biçim devrelerinin bitki boyu, salkım boyu, yeşil ot verimi, yaş yaprak-sap-salkım verimleri, kuru yaprak-sap ve salkım verimleri, yaprak- sap ve salkımda ham protein oranları üzerine etkileri belirlenmiştir. Biçim zamanı ilerledikçe hasıl verim, yaş yaprak, kuru yaprak-sap verimleri, ve bitki boyu artarken; yaş sap-salkım, kuru salkım ve yaprak-sap-salkım ham protein oranlarında düşüşler görülmüştür.Bu araştırma sonucunda; ele alınan özellikler irdelendiğinde Çukurova bölgesinde silajlık sorgum çeşitlerinin hamur olum döneminde biçilmesinin uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of different harvesting times on yield and quality components of the some sorghum x sudangrass hybrids as doubled crop under Çukurova Conditions.Field trial was arranged as split?plot design with three replications, cultivars as main plots, harvets times as sub plots. Experimental data were analysed as splis?plit plot design as harvest numbers as sub?sub plots, because several harvests were obtained from the sub plots The plants were harvested at three maturity stages ( milk stages, dough stages,full matured stages) . In this study, the effects of harvesting times on plant height, panicle height, gren yield, fresh weight of leaf-stem and panicle, hay weight of leaf-stem and panicle, crude protein proportions of leaf-stem and panicle were determined.It was concluded that the best harvesting time for sorghum silage in the Çukurova province is during the dough of the plant.