Kardiopulmoner bypass cerrahisi eşliğinde yapılan açık kalp cerrahisi sonrası volüm replasmanında hidroksietil nişasta kullanımı
Hydoxyethyl starch use in volume replacement therapy after open heart surgery with cardiopulmonary bypass
- Tez No: 243066
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kardiyopulmoner bypass eşliğinde yapılan açık kalp cerrahisi uygulanan hastalar iki gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki hastalara postoperatif volüm replasman tedavisinde hidroksietil nişasta dışı kolloid solüsyonler ve kristalloid solüsyonlar, çalışma grubundaki hastalara ise %6 hidroksietil nişasta 130/0,4 verildi. Preoperatif, erken ve geç postoperatif kan ve yirmi dört saatlik idrar örnekleri analiz edilerek hidroksietil nişastanın postoperatif kan ve kan ürünleri kullanımı, pulmoner fonksiyonlar, renal fonksiyonlar ve koagülasyon sistemi üzerine olan etkileri araştırıldı. Postoperatif hidroksietil nişasta kullanımının eritrosit süspansiyonu ihtiyacını azaltmadığı, koagülasyon sistemi ve ranal fonksiyonlar üzerine olumsuz etkisinin olmadığı ve pulmoner fonksiyonlar üzerine ek olumlu etki sağlamadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Patients undergoing open heart surgery with Cardiopulmonary Bypass were seperated in to two groups. In the control group, patients were given colloid solutions other than hydroxyethyl starch and crystalloid solutions whereas patients in the study group were given 6% hydroxyethyl starch 130/0,4. Preoperative, early and late postoperative blood and twentyfour hour urine samples were analyzed to find out the effects of hydroxyethyl starch use in postoperative blood and blood products use, pulmonary functions, renal functions and coagulation system. Hydroxyethyl starch use did not decrease red blood cell suspension use, did not adversly affect renal and coagulation systems and did not have any positive effect on pulmonary functions.