Kardiyopulmoner bypass'da prime solüsyonu olarak hidroksietil nişasta kullanımının böbrek fonksiyonları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The affect of hydoxyethyl starch as a priming solution for cardiopulmonary bypass on renal function
- Tez No: 243065
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kardiyopulmoner bypass eşliğinde yapılan açık kalp cerrahisi uygulanan hastalar iki gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki hastalara başlangıç solüsyonu olarak kristalloid solüsyonlar, çalışma grubundaki hastalara ise başlangıç solüsyonu olarak %6 hidroksietil nişasta 130/0,4 verildi. Preoperatif, erken ve geç postoperatif kan ve yirmi dört saatlik idrar örnekleri analiz edilerek başlangıç solüsyonu olarak kullanılan hidroksietil nişastanın postoperatif renal fonksiyonlar, kan ve kan ürünleri kullanımı, pulmoner fonksiyonlar ve koagülasyon sistemi üzerine olan etkileri araştırıldı. Başlangıç solüsyonu olarak kullanılan hidroksietil nişastanın renal fonksiyonlar üzerine olumsuz etkisinin olmadığı, kan ve kan ürünleri kullanımını arttırmadığı, koagülasyon sistemi, pulmoner ve kardiak fonksiyonlara negatif etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Patients undergoing open heart surgery with Cardiopulmonary Bypass were seperated into two groups. In the control group, crystalloid solutions as a priming solution was used whereas in the study group 6% hydroxyethyl starch 130/0,4 was used as a priming solution. Preoperative, early and late postoperative blood and twentyfour hour urine samples were analyzed to find out the effects of hydroxyethyl starch used as a priming solution on the renal functions, blood and blood products use, pulmonary functions and coagulation system. Hydroxyethyl starch use did not adversly affect renal functions, did not increase red blood cell suspension and blood products use, did not have negative affects on pulmonary and coagulation systems.