Toraks radyoterapisi uygulanan hastalarda oluşan özefajitin önlenmesinde sukralfat ve çinko sülfatın birlikte veya ayrı kullanımının etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
Oral sucralfate and zinco sulphate administration for therapy and prevention of radiation-induced esophagitis during thorax radiotherapy procedure: Results of a randomized-controlled trial
  1. Tez No: 243078
  2. Yazar: SİNAN EZİRMİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.VECDİ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Özefagus merkezi yerleşiminden dolayı toraks radyoterapisi esnasında yüksek doz radyoterapiye maruz kalır ve radyoterapi dozunu sınırlayıcı bir faktördür. Radyasyon, tedavi süresi boyunca akut özefajit gelişimine neden olabilir. Bu çalışmada toraks radyoterapisi alan hastalarda, akut özefajitten koruyucu ve tedavi edici olarak, sukralfat ve çinko sülfatın tek tek ve birlikte kullanımının etkisinin karşılaştırılması amaçlandı.Bu çalışma Ocak 2008 ve Nisan 2009 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkoloji Anabilim Dalına, toraks radyoterapisi için kabul edilen 58'i erkek 2'si kadın, 49?70 yaş arası (medyan yaş: 65) 60 hasta üzerinde yapıldı. Bu çalışmaya, Karnofsky Performans Durumu (KPS) %70 ve üzerindeki hastalar kabul edildi. Tüm hastalara kemoradyoterapi (KRT) uygulandı. Hastalar dört gruba randomize edildi: Birinci gruba (n=15) çinko sülfat kapsül (çinko grup), ikinci gruba (n=15) sukralfat solüsyon (sukralfat grup), üçüncü gruba (n=15) her ikisi birlikte (kombine veya çinko+sukralfat grup) verilirken dördüncü gruba (n=15) ise ilaç verilmedi (kontrol grup). Tüm hastalar kemoterapi aldılar. Protokollerinde bir aksama olan hastaların, kemoterapileri kesilerek kemoterapi verilmeyen grup (non-KT) diye ayrı bir grup oluşturuldu. Hastalara, Primus 2002 Siemens Lineer Akseleratör teleterapi cihazıyla 6?18 MV, 30 fraksiyonda haftanın 5 günü 1,8 Gy / günden 61?70 Gy, 3D ? CRT (üç boyutlu konformal radyoterapi) ve eş zamanlı kemoterapi yapıldı. Olguların değerlendirilmesinde, birbirinden bağımsız iki radyasyon onkoloğu, EORTC / RTOG kriterlerine göre, tedavinin başlangıcından itibaren haftada bir, özefajitleri derecelendirdi. Hastalar, bir gastroenteroloji uzmanı tarafından Los-Angeles Skorlama Sistemine göre, tedavilerinin üçüncü haftasında özefajit için derecelendirildi. Gruplar, klinik ve endoskopik derecelendirme açısından mukayese edildi. İstatistikî veriler, SPSS 11,5 istatistik paket programla değerlendirildi. Veriler ?2 testiyle karşılaştırıldı. p 0.05).
Özet (Çeviri)
Oral sucralfate and zinco sulphate administration for therapy and prevention of radiation-induced esophagitis during thorax radiotherapy procedure: Results of a randomized-controlled trialSince the esophagus has a central location, it is exposed to high-dose radiation during thorax radiotherapy procedure and can be a major dose-limiting factor. Radiation may induce acute esophagitis during the course of therapy. We aimed to compare sucralfate and zinc sulphate for the therapy of acute esophagitis during thorax radiotherapy.This study was carried out in 60 patients who admitted for thorax radiotherapy to the Department of Radiation Oncology, Medical School, Atatürk University between April 2008-April 2009. Of the patients, 58 were males and 2 females; age range was 49?70 (median age: 65) years. Patients with Karnofsky Performans Status (KPS) greater than 70% were included in this study. All patient underwent chemoradiotherapy. The patients were randomly classified into 4 groups: Group I (n=15) received zinc sulphate capsule, group II (n=15) received sucralfate solution, group III (n=15) received both sucralfate and zinc sulphate and group IV (n=15) was taken as the control group. All patients received chemotherapy. Those who failed to follow the chemotherapy protocol were grouped as non?chemotherapy group and their chemotherapy was stopped. All patients the conformal radioterapy (3D-CRT) treatment was performed with Primus 2002 Siemens linear accelerators teletherapy 6?18 MV, 30 fractions of 5x2 Gy / week, 60?66 Gy given in 6 weeks and simultaneous chemotherapy. In the evaluation of the cases, two radiation oncologists independently scored esophagitis according to the EORTC/RTOG in one-week periods from the beginning of therapy. In the third week of therapy, all patients underwent esophagoscopy by the gastroenterologist and esophagitis was graded according to Los-Angeles Scoring System. Clinical and endoscopic evaluations were compared. Statistical analysis was done with the Statistical Package for the Social Sciences for Windows (SPSS 11,5 Chicago, IL USA ). The data were compared with ?2 test and p0.05).