Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi Triyaj Skalası'nın oluşturulması ve uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
Development of the Dokuz Eylul University Hospital Adult Emergency Department Triage System and evaluation of its practicability
- Tez No: 243108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
GİRİŞ VE AMAÇAcil tıbbi bakımı bekleyebilecek olanlar ile bekleyemeyecek olanların ayrılması içinyapılan uygulama acil tıbbi triyajdır, kısaca triyaj olarak anılır. Çalışmamızdaoluşturduğumuz triyaj sisteminin (DETS) acil servisimizde uygulanması ileuygulanabilirliğinin değerlendirilmesini amaçladık.GEREÇ VE YÖNTEMÇalışmamız prospektif, kesitsel tanımlayıcı klinik çalışmadır. Çalışmamıza acilservisimize bir ay süreyle başvuran hastalardan olasılıklı örnekleme yöntemi kullanılarak 558hasta seçildi. Çalışma öncesinde triyaj görevlilerine DETS eğitimi verildi. Başvuran bütünhastalar DETS'e uygun olarak acil servise alındı. Hastalar retrospektif olarak doktortarafından incelendi, kategorilerin uygunluğu değerlendirildi. Doktor sonuçları asıl kategorikabul edildi. Geçerlilik için hastaların hastaneye yatış oranı, acil serviste kalış süresi, bir aylıkhastane içi mortalite ve ek inceleme ihtiyacı incelendi.BULGULARHastalar beş kategoride incelendi. Hasta sayıları Kategori I'de 7 (%1,3), Kategori II'de142 (%26,4), Kategori III'te 167 (%31,1), Kategori IV'te 166 (%30,9), Kategori V'te 55(%10,2) bulundu. İki farklı uygulayıcı grubu arasında değerlendirme yapıldığında ağırlıklıkappa değeri 0,825 bulundu. Aşırı triyaj oranı %15,5 (n=83), düşük triyaj oranı %3,7 (n=20)bulundu. Triyaj görevlilerinin Kategori I ve II'deki hastaları yakalamadaki duyarlılığı %99,3,özgüllüğü %96 bulundu.TARTIŞMAÇalışmamızda DETS'nın uygulanabilirliği ?mükemmel değer? bulundu. DETS'e görehastaneye yatış oranı, acil serviste kalış süresi, bir aylık hastane içi mortalite ve ek incelemeihtiyacı Kategori I ve II de daha yüksekti. DETS'nın erişkin acil servislerde güvenlekullanılabilecek bir triyaj sistemi olduğunu düşünmekteyiz.ANAHTAR KELİMELERTriyaj, güvenirlik, geçerlilik.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION?Emergency medical triage? is sorting of the patients who need emergency care or not,also it calls triage. In our study we developed a new triage system (DETS) in our emergencydepartment and we evaluated the practicability of this system.METHODSOur study is a prospective, cross sectional, descriptive and clinical study. Along onemonth period, we choose prospectively 558 patients with using probabilistic samplingmethod. Before the study, we gave a training program to the triage staffs about DETS. Alongthe study time, all of the patients who referred to the emergency department evaluatedaccording to DETS. Retrospectively, the same patients evaluated by a doctor and the resultsof the doctor accepted as ?true category?. We research admission rate to hospital, lenght ofstay in emergency department, one month mortality in hospital and need for resource toqualify validity.RESULTSPatients evaluated in five categories. We found number of the patients in Level I 7(%1,3), Level II 142 (%26,4), Level III 167 (%31,1), Level IV 166 (%30,9) and Level V 55(%10,2). We assessed two different practice groups (paramedics and doctor) with inter-rateragreement test. Kappa value calculated (0,825). Over-triage was %15,5 (n=83) and undertriagewas %3,7 (n=20). In Level I and II patients, triage staffs sensitivity was %99,3 andspecificity was %96.DISCUSSIONIn our study, reliability of DETS take a place in ?perfect value? for our hospitalemergency department. According to DETS, admission rate to hospital, lenght of stay inemergency department, one month mortality in hospital and need for resource were high inLevel I and II. Finally, we think that DETS is a practicable triage system for adult emergencydepartments.KEY WORDSTriage, reliability, validity.