Endometium kanserli hastalarda operasyon öncesi değerlendirmede PET-BT nin yeri
Validity of F-18 FDG PET/CT for preoperative evaluation of endometrial cancer
- Tez No: 243116
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DURAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Endometrium kanseri tanısı almış hastalara operasyon öncesi evrelendirme amacıyla yapılan dual faz F-18 FDG PET-BT'nin SUV değerlerinin; serum CA125 düzeyi, patoloji ve MR ile korelasyonun ve myometrial invazyonu öngörmede yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Aralık 2008- Eylül 2009 tarihleri arasında DEÜTF Nükleer Tıp Anabilim dalında preoperatif evreleme amacıyla dual faz F-18 FDG PET-BT incelemesi uygulanan 30 hastanın dosya bilgileri ve görüntüleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. SUV değerleri (erken ve geç SUVmax-mean-min, ROI1.2SUVmax-mean-min ve SUVToplam) ve retansiyon indeksleri hesaplanmıştır. F-18 FDG PET-BT ile elde edilen myometrial invazyon, evre, lenf nodu metastazı bulguları, patoloji ve MR sonuçları ve CA125 değerleriyle karşılaştırılmıştır.Bulgular: Otuz hastanın yaş ortalaması 59±9(43-76) idi. Cerrahi 2002 FIGO evrelemesine göre, dokuz hasta evre 1A, 10 hasta evre 1B, iki hasta evre 1C, altı hasta evre 3C, birer hasta evre 2B, 3A ve 4B'dir. Hastaların ortalama SUVmax değerleri 13.3±7olarak hesaplanmıştır. PET-BT; evre, myometrial invazyon derinliği ve lenf nodu metastazı ile korele bulunmuştur. ROC analizine göre; myometrial invazyon var-yok ayrımında SUV1max 8.6 kesme noktası için %90 duyarlılık, %89 özgüllük bulunmuştur. Yüzeyel ve derin invazyon ayrımında SUV1Toplam için 1282 kesme noktasında %86 duyarlılık ve %77 özgüllük saptanmıştır. PET-BT'nin lenf nodu metastazı saptamadaki duyarlılığı %85, özgüllüğü %100, PPV %100, NPV %95, doğruluğu %96 olarak hesaplanmıştır. MR'ın lenf nodu metastazı saptamada duyarlılığı %57, özgüllüğü %100, PPV %100, NPV %88, doğruluk %90 olarak hesaplanmıştır.Sonuç: F-18 FDG PET-BT, endometrium kanserli hastalarda prognostik faktörler ile korelasyonu olması, lenf nodu metastazı ve myometrial invazyon değerlendirmede başarılı olması, tüm vücut incelemesi olduğu için tek bir çalışmada klinisyene hastalık izleminde ve tedavisinde yardımcı bilgi sağlayabilecek bir yöntemdir. Retansiyon indeksi, geç çekim, SUVmin ve ROI12.cm SUV değerlerinin endometrium kanser değerlendirmede ek katısı olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose is to compare SUVvalues of dual phase F-18 FDG PET/CT in preoperative staging of endometrial cancer patients with CA125 values, pathology, MR and to evaluate accuracy of F-18 FDG PET in myometrial invasion.Methods: We retrospectively reviewed medical records and images of 30 postmenopausal women with endometrial carcinoma who underwent preoperative dual phase FDG PET-CT between December 2008 and September 2009 in DEUTF Department of Nuclear Medicine. Different SUV values (early and late SUVmax-mean-min, ROI1.2SUVmax-mean-min ve SUVTotal) and retention index were calculated. We compared F-18 FDG PET/CT results in staging, detecting myometrial invasion and lymph node metastasis with pathology, MR and CA125 values.Results: Mean age of 30 postmenopausal patients with endometrial carcinoma was 59±9(43-76). Based on the surgical 2002 FIGO staging system, nine patients were stage 1A, 10 patients were stage 1B, two patients were stage 1C, six patients were stage 3C, one patient was stage 2B, 3A and 4B each. Mean SUVmax of primary lesions was 13.3±7. We found correlation of PET-CT with stage, myometrial invasion and lymph node metastasis. Using 8.6 as a cut-off value for SUVmax to determine the presence or absence of myometrial invasion, PET/CT had 90% sensitivity, 89% specificity. Using 1282 as a cut-off value for SUV1Total to determine the superficial or deep invasion, PET/CT had 90% sensitivity, 89% specificity. Sensitivity, specificity, PPV, NPV and accuracy of PET/CT for detecting lmyph node metastasis were 85%, 100%, 100%, 95% and 96%, respectively. Sensitivity, specificity, PPV, NPV and accuracy of MR for detecting lmyph node metastasis were 57%, 100%, 100%, 88% and 90%, respectively.Conclusion: F-18 FDG PET-CT can be useful for the management of patients with endometrium carcinoma because of presence of correlations with prognostic factors, accuracy in detecting lymph node metastasis and myometrial invasion and the ability of scanning the whole body. Retention index, late images, SUVmin and ROI1.2cmSUV values were found not useful in evaluating endometrial carcinoma.