Akciğer rezeksiyonu yapılmış akciğer adenokarsinomu olgukarında EGFR ve RAS ekspresyonunun ve prognostik değerinin araştırılması
Investigation of EGFR and RAS expression and their prognostic values in surgically resected adenocarcinoma cases of the lung
  1. Tez No: 243121
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Akciğer kanseri tüm dünyada kanserden ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Gelişmiş tanı ve tedavi yöntemlerine karşın beş yıllık ortalama sağkalım %15'tir. Küçük hücre dışı akciğer kanserleri içinde en sık görülen adenokarsinomdur. Literatürde akciğer adenokarsinom olgularında EGFR ve RAS ekspresyonunun sağkalım ve prognoz üzerindeki etkileri tartışmalıdır. Kliniğimizde 2002-2007 yılları arasında akciğer rezeksiyonu yapılıp patolojisi adenokarsinom gelen 26 hasta çalışmaya alınıp immünhistokimyasal yöntemlerle EGFR ve RAS ekspresyon düzeylerine bakılmıştır. Sonuçlar, hastaların sağkalımı, hastalığın evresi, lenf nodu tutulumu, lenfovasküler invazyon ve plevral invazyon ile karşılaştırılmıştır. EGFR ekspresyonu ile sağkalım arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıstır. RAS ekspresyonu ile sağkalım arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ne EGFR, ne de RAS ekspresyonunun hastalığın evresi, lenf nodu tutulumu, lenfovasküler invazyon ve plevral invazyon ile istatiksel olarak anlamlı bir ilişkisi olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the leading causes of cancer deaths throughout the world. In spite of the advanced diagnostic and therapeutic modalities, the overall 5 year survival is around 15%. Adenocarcinoma is the most common among the non small cell lung cancers. The effects of EGFR and RAS expressions on the survival and prognosis of lung adenocarcinoma patients is on debate in the literature. Twentysix patients who underwent pulmonary resections between 2002 and 2007 in our clinic, and whose pathologic examinations yielded adenocarcinoma, were included in our study. EGFR and RAS expression levels were examined by immunohistochemical methods. The results were compared with the survival, stage of the disease, nodal involvement, lymphovascular invasion and pleural invasion. There was a statistically significant relationship between the EGFR expression and survival. No statistically significant relationship was found between RAS expression and survival. Neither EGFR , nor RAS had a statistically significant relationship with the stage of the disease, nodal involvement, lymphovascular invasion or pleural invasion.