Akciğer kanserlerinde anatomik vats rezeksiyonları yapılan hastalarda sağkalımı etkileyen faktörler
Outcomes of vats anatomical resections in patients with primary lung carcinoma
  1. Tez No: 521085
  2. Yazar: RIZA BERK ÇİMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ ALPER TOKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Arka Plan: Akciğer kanseri dünya çapında kansere bağlı ölümlerin en sık nedenidir. Erkeklerde en sık, kadınlarda ise meme ve kolorektal tümörlerden sonra üçüncü sıklıkta görülen tümördür. İlerleyen teknoloji ile beraber akciğer kanseri vakaları daha erken evrede yakalanabilmekte, bu da video yardımlı torakoskopik cerrahi gibi minimal invazif işlemlerin popüleritesini arttırmaktadır. Amaç: Çalışmamızın amacı primer akciğer kanseri nedeni ile video yardımlı torakoskopik anatomik rezeksiyon olan hastaların sağkalımlarınıa ve prognozlarına etki eden faktörleri araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Haziran 2006-Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda primer akciğer karsinomu tanısı ile Video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) anatomik rezeksiyon uygulanmış hastalar retrospektif olarak prospektif kayıt yapılmış bilgi bankası üzerinden incelendi. Cinsiyet, yaş, hastalığın klinik ve patolojik evreleri, sitolojik tanı, yapılan anatomik akciğer rezeksiyonu, drenaj ve hastanede kalış süreleri, komplikasyonlar araştırıldı. Dosyasına tam ulaşılamayan ve datası eksik olan hastalar çalışma dışı bırakılarak 204 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Primer akciğer karsinomu nedeni ile VATS anatomik rezeksiyon uygulanan hastaların yaş ortalaması 69±10 olarak bulundu. Hastaların 141 tanesi erkek, 63 tanesi kadın toplam 204 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif solunum parametreleri değerlendirildiğinde hastaların ortalama FEV1 değeri 2440±705 ml (%90±21) idi. Ortalama DLCO değerleri %91±24 idi. Hastaların ortalama yatış süreleri 7.29±5.6 gün olarak belirlendi. En sık görülen komplikasyonlar %14.2 ile pnömoni ve sonrasında %6.9 ile atrial fibrilasyon olarak belirlendi. Ortalama sağkalım süresi 104±4.5 ay, 5 yıllık sağkalım %85.6 olarak belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızda primer akciğer kanseri nedeni ile VATS anatomik rezeksiyon uygulanan hastaların sağkalımında yaş, preoperatif FEV1 değeri, hastane kalış süresi, postoperatif komplikasyon gelişimi, tümörün histopatolojik tanısı ve hastalığın evresinin sağkalım değerlendirmesinde istatiksel olarak anlamlı fark yarattığı belirlendi. Perioperatif torakotomiye dönülmesinin ve segmentektomi – lobektomi arasındaki farkın sağkalım üzerinde belirli bir etkisi olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: Lung cancer is the most common cause of cancer-related deaths worldwide. It is the most common tumor in men and the third in women following breast and colorectal tumors. With advancing technology, lung cancer cases can be diagnosed at an earlier stage, increasing the popularity of minimally invasive procedures such as video assisted thoracoscopic surgery. Objective: Investigating the factors affecting the survival rate and prognosis in patients who had video-assisted thoracoscopic anatomic resections for primary lung cancer. Patients and methods: Patients who underwent video-assisted thoracoscopic surgery (VATS) anatomic resection between June 2006 and January 2018 were evaluated retrospectively through a prospective registry database of patients diagnosed with primary lung carcinoma in Istanbul Medical Faculty Thoracic Surgery Department. Clinical and pathologic stages of disease, cytologic diagnosis, type of anatomic lung resections, duration of drainage and hospital stay and postoperative complications were investigated. Two hundred and four patients were included to the study and patients who were not fully attained and whose data were incomplete were excluded. Results: The mean age of patients who underwent VATS anatomic resection for primary lung carcinoma was 69 ± 10. A total of 204 patients were included in the study, 141 of them were male and 63 were female. The mean FEV1 of the patients was 2440 ± 705 ml (90 ± 21%) and the mean DLCO values were 91 ± 24%. The mean hospital stay was 7.29 ± 5.6 days. The most common complications were pneumonia (14.2%) followed by atrial fibrillation (6.9%). The mean survival after resection was 104±4.5 months and 5 year survival rate was %85.6. Conclusion: In our study, it was determined that age, preoperative FEV 1 value, duration of hospital stay, postoperative complication development, histopathologic diagnosis of the tumor and stage of the disease were statistically significant in the survival of patients who underwent VATS anatomic resection for primary lung cancer. It was concluded that intraoperative conversion from VATS to open thoracotomy and the difference between segmentectomy - lobectomy did not have a specific effect on survival.