Yaşlılarda demir eksikliğinin kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
Influence of iron deficiency on cognitive functions in the elderly,
- Tez No: 243135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANKURTARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Demir eksikliği yaşlılarda sık görülmekte ve kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Oksijen taşınması ve depolanmasında önemli rolü olan demirin eksikliğinde gelişecek serebral hipoksinin kognitif fonksiyonların bozulmasında rol oynayabileceği iddia edilmektedir. Çocuklarda ve erişkinlerde tespit edilmiş olan bu ilişki yaşlılarda incelenmemiştir. Bu ilişkiyi incelemek amacıyla Geriatri Ünitesi'ne başvuran 2009 ardışık hasta incelendi ve dışlama kriterlerine sahip olmayan 622 hasta çalışmaya alındı. Hastaların kapsamlı geriatrik değerlendirmesi, kognitif değerlendirmesi ve kan sayımı, demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, transferrin saturasyonu analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Iron deficiency is frequent in the elderly and it is mostly easily treatable. It was hypothesized that deficiency of iron, which plays an important role in oxygen transport and storage, may lead to cerebral hypoxia and cognitive decline. This relationship which was studied in children and adults was not evaluated in the elderly. To test this relationship, 2009 consecutive patients admitted to Geriatric Medicine outpatient clinic were examined and 622 patients who fulfilled the inclusion criteria were enrolled in the study. Comprehensive geriatric assessment, cognitive assessment and laboratory analysis including blood count, iron, total iron binding capacity, ferritin, and transferrin saturation were performed. Mean age of the study group was 72.5±6.5 and 439 (70.6%) were women.