Ratlarda intraartiküler parasetamol enjeksiyonunun artrit ağrısına etkisi
The effect of intraarticular injection of paracetamol on the arthritis pain in rats
  1. Tez No: 243136
  2. Yazar: OĞUZHAN ARUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Parasetamol ağrı ve ateş tedavisinde kullanılan en popüler ilaçlardan birisidir. Bu çalışmada ki amacımız ratlarda intra-artiküler carrageenan enjeksiyonu ile oluşturulan artrit sonrası intraartiküler parasetamol uygulamasının artrit ağrısına ve spinal c-Fos ekspresyonuna etkisini incelemektir.Çalışmada 250-350 gr ağırlığında 24 adet erkek Sprague-Dawley rat kullanıldı. Tüm gruplarda intraartiküler enjeksiyonlar öncesi sevoflurane kullanılarak sedasyon sağlandı. İlaçlar sağ arka ekstremiteye uygulandı ve ölçümler her iki arka diz ekleminde yapıldı. Grup 1'de intraartiküler serum fizyolojik, grup 2'de intraartiküler %2'lik Lambda-carrageenan, grup 3'de intraartiküler %2'lik Lambda-carrageenan ve 1 saat sonra 150 µgr intraartiküler parasetamol, grup 4'te ise intraartiküler %2'lik Lambda-carrageenan ve 1 saat sonra 150 µgr intraperitoneal parasetamol uygulandı. İlaç uygulamasından 1 gün önce ve 4 ve 8 saat sonra lateral ve medial kollateral ligamanlar arasındaki mesafe olarak tanımlanan eklem çapları ölçülerek kaydedildi. Ratların hareketliliği, pati yüklenmeleri ve eklem hareketleri inflamasyonu takiben 4. ve 8. saatte Buttler ve ark'nın kullandığı skalayla değerlendirildi. Çalışmanın diğer basamağında ratlar sakrifiye edildi ve L3- 4 segmentleri c-fos boyanması için eksize edildi.Parasetamol uygulamasının c-fos ekspresyon şiddeti ve dağılım sonuçlarına göre artritik ağrıyı azalttığı ortaya konmuş ve analjezik etkinlikte intraartiküler uygulama intraperitoneal uygulamaya göre daha etkili bulunmuştur. Ratların hareketliliği değerlendirildiğinde ise intraartiküler uygulama ile intraperitoneal uygulama arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Literatürde parasetamolün antiinflamatuar etkinliğinin olmadığına dair raporlar bulunmasına rağmen ratların eklem çapları değerlendirildiğinde intraartiküler parasetamol uygulamasının antiinflamatuar etkinliğinin olabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Paracetamol (acetaminophen) is one of the most popular drug in the treatment of pain and fever. We examined the effects of intraarticular injection of paracetamol to the arthritic pain-releated behavior and spinal c-Fos expression induced by carrageenan injection into the rat knee joint.The study was performed with 24 male Sprague-Dawley rats weighting 250-350 gr. In all groups rats were sedatized with sevoflurane before the intraarticular injection. Carrageenan and paracetamol were injected into the knee joint of the right hind limb and the measurements were done on both right and left knee joint. The drugs were injected into the knee joint as follows: In group 1 intraarticular saline, in group 2 intraarticular ?-carrageenan, in group 3 intraarticular ?-carrageenan and 150 µg intraarticular paracetamol, in group 4 intraarticular ?-carrageenan 150 µg intraperitoneal paracetamol. One day before and 4 and 8 h after the injection of drug the diameters of right and left knee joints that defined as the distance between lateral and medial collateral ligament regions were measured and recorded. Rat?s motility, paw loading and joint mobility were assessed at the 4th and 8th hours after the inflamation occurred with the numerical comperative scale based on Butler et al. After the sacrification of the rats the L3 and L4 spinal segments were excised for the c-Fos assessment.Our results revealed that treatment with paracetamol diminished the arthritic pain according to the results of c-fos expression intensity and distrubution and the intraarticular route of administration was found to be superior than intraperitoneal route for the analgesic efficacy. The motility of rats were similar between intraarticular and intraperitoneal route of administration. Although there are reports concerning that the paracetamol doesn?t have antiinflammatory effect with respect to the rats? knee diameter measurements we suggest that intraarticular paracetamol administration may have antiinflammatory effect.