Proteze bağlı dev papiller konjonktivitin immünohistokimyasal özellikleri
The immunohistochemical properties of giant papillary conjunctivitis
  1. Tez No: 243147
  2. Yazar: SERKAN POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ERDENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Oküler proteze bağlı dev papiller konjonktivitin immünohistokimyasal özelliklerini belirlemek.Yöntem: Oküler proteze bağlı dev papiller konjonktiviti olan 15 hastanın üst tarsal konjonktiva biyopsileri, impresyon sitoloji örnekleri, konjonktiva kültürleri ve gözyaşları değerlendirmeye alındı. Üst tars konjonktivası immünohistokimyasal boyalar kullanılarak incelendi. Gözyaşı örnekleri sitokin varlığı açısından ELİSA yöntemiyle değerlendirildi. İmpresyon sitolojisi PAS boyaması ile boyanarak direk mikroskopi altında incelendi. Olguların sağlıklı gözleri kontrol grubu olarak değerlendirmeye alındı.Bulgular: Çalışma grubunda epitelde ve lamina propriada nötrofilik ve mononükleer hücre infiltrasyonu, lamina propriada plazma hücre yoğunluğu ve CD1a+ boyanan Langerhans hücrelerin yoğunluğu kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Hiçbir örnekte eozinofil ve bazofil infiltrasyonuna rastlanmadı. İmmünohistokimyasal boyamalarda IL?6, TGF-ß, VIP, Substans P, CD8, CD4 ve CD20 çalışma grubunda anlamlı olarak yüksek bulunurken, IL?1, IL?2, IL?17, TNF? yoğunlukları açısından her iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Çalışma grubunda 6 hastada, kontrol grubunda 4 hastada patolojik üreme oldu. İmpresyon sitolojisi için kontrol grubuna ait 6 göz ve çalışma grubuna ait 11 göz değerlendirmeye alındı. Nelson evrelemesine göre kontrol grubuna ait tüm gözlerde evre 0 infiltrasyon, çalışma grubundaki 2 hastada evre 0, 7 hastada evre 1, 2 hastada evre 3 infiltrasyon görüldü. Gözyaşında IL?6 ve TGF-ß konsantrasyonları çalışma grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu.Sonuç: Dev papiller konjonktivit olguların konjonktivalarında yoğun nötrofil, lenfosit, plazma hücresi ve histiyosit infiltrasyonu ile birlikte IL?6, TGF-ß, VIP, Substans P yüksekliğinin eşlik ettiği alerjik bir göz hastalığıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Determining the immunohistochemical properties of giant papillary conjunctivitis caused by ocular prosthesis.Method: The upper tarsal conjunctiva biopsies of 15 patients who have giant papillary conjunctivitis, as well as their impression cytology samples, conjunctiva cultures and teardrops are taken into consideration. Their upper tarsal conjunctivas are examined by coloring using immunohistochemical paints. The teardrop samples are evaluated by ELISA method with regard to the existence of cytokine. The Impression cytology is examined under direct microscopy by using PAS coloring. The healthy eyes of the subjects are taken into consideration as the control group.Findings: In the study group, the neutrophilic and mononuclear cellular infiltration in the epitel and lamina propria, plasma cell density in lamina propria and the density of Langerhans cells colored by CD1a+ are found to be meaningfully higher compared to the control group. In no sample was there any eosinophil and basophile infiltration. In immunohistochemical colorings, while IL?6, TGF-ß, VIP, Substans P, CD8, CD4 and CD20 are found to be meaningfully high in the study group, there was no meaningful difference between the two groups with regard to the densities of IL?1, IL?2, IL?17, TNF?. In the study group there was pathological reproduction in 6 patients, and in the control group there was pathological reproduction in 4 patients. For impression cytology, 6 eyes belonging to the control group and 11 eyes belonging to the study group are taken into consideration. According to the Nelson phrases, wile there was 0 infiltration in the eyes belonging to the control group, there were two patients in the study group with phase 0, 7 patients with phase 1 and 2 patients with phase 3 infiltrations. The concentrations of IL?6 and TGF-ß in the teardrops are found to be meaningfully higher in the study groups than the control group.Result: Giant papillary conjunctivitis is an allergic eye disease in which dense neutrophil, lymphocyte, plasma cells and histiocyte infiltration are found in the conjunctivas of the subjects and it is accompanied by high levels of IL?6, TGF-ß, VIP and Substance P.