Oküler adneksal lenfoma gelişiminde helicobacter pylori' nin etkisi
The effect of helicobacter pylori in the development of ocular adnexal lymphoma
- Tez No: 243146
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYYAM KIRATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Oküler adneksal yapılardan gelişen primer non-Hodgkin lenfomalar genellikle mukoza ilişkili lenfoid doku (MALT) tip ekstranodal marjinal zon lenfomadır. Bazı ajanların neden olduğu kronik antijenik uyarı bu tip bazı matür B-hücre lenfoproliferatif süreçlerin gelişimine neden olmaktadır. MALT lenfomaların gelişimde birçok enfeksiyöz ajan suçlanmaktadır ve bunları hedef alan tedaviler cesaret verici sonuçlar vermektedir. Helicobacter pylori ve gastrik MALT lenfomaların birlikteliği bilinmektedir. Bu çalışmada Helicobacter pylori ve oküler adneksal lenfoma gelişimi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Oküler adneksal lenfoması olan 10 hastadan tanısal biyopsi sırasında 2'şer adet doku örneği alındı. Kontrol grubunda lenfoid hastalığı bulunmayan hastalardan tanısal biyopsi işlemi sırasında; 3 konjonktival, 2 orbital ve 1 lakrimal bez kitlesinden 2'şer adet doku örneği alındı. Örneklerden birinin uygun besiyerinde kültürü yapıldı, diğerinin DNA'sı ekstrakte edildi. Elde edilen ekstraklardan polimeraz zincir reaksiyonu ileure A ve 16SrRNA hedef bölgelerine özgül primerler kullanılarak Helicobacter pylori DNA' sı araştırıldı. Çoğaltılan gen bölgeleri agaröz jel elektroforezine tabi tutularak görüntülendi. Oküler adneksal lenfomalı hastaların 5'i kadın, 5'i erkekti ve yaş ortalamaları 61 idi. Lenfoma hastaların 5'inde orbital, 3'ünde lakrimal bez, 1'inde konjonktiva ve 1'inde lakrimal kese yerleşimindeydi. Histolojik tanı 8 hastada marjinal zon B, 1 hastada foliküler, 1 hastada diffüz büyük hücreli lenfomaydı. Çalışmaya katılan hastaların tümünün doku kültürlerinde üreme olmadığı görüldü ve polimeraz zincir reaksiyonu ürünlerinin jel elektroforezinde migrasyon olmadı. Bu bulgularla; bu çalışmaya katılan hastalarda oküler adneksal lenfoma gelişimiyle Helicobacter pylori varlığı arasında ilişki olmadığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
Primary orbital non-Hodgkin lymphoma is a mucosa- associated lymphoid tissue (MALT)- type extranodal marginal zone lymphoma. Chronic antigenic stimulation is implicated as a causative agent in the development of some mature B-cell lymphoproliferative tumors. Several infectious agents have been proposed as risk factors for the development of MALT lymphomas and some of these agents have been targets for therapy with encouraging results. There is association between Helicobacter pylori with gastric MALT lymphoma. In this study, we aimed to examine the association of Helicobacter pylori with the development of ocular adnexal lymphoma. We took two tissue samples from 10 patients with ocular adnexal lymhoma. In control group, at the same time of biopsy we took 2 more tissue samples; 3 from conjunctiva, 2 from orbital, and 1 from lacrimal gland mass from the cases having no lymphoid illness. One of the sample was cultured on the growth media. The other one?s DNA was extracted. DNA extracted from the tissue samples with cetyltrimethyl ammonium bromide method. To investigate the DNA of Helicobacter pylori polymerase chain reaction was performed on extracted DNA to amplify the target genes by using specific primers of ure A and 16SrRNA. Amplified gene products was analysed on agarose gel electrophoresis. Of the patiens having ocular adnexal lymphoma were 5 male and 5 female. Mean age was 61. Lymphoma arise in orbita in 5 cases, lacrimal gland in 3 cases, conjunctiva in 1 case and lacrimal sac in 1 case. In 8 cases the diagnosis was marginal zone B; in 1 case follicular and in 1 case diffuse large cell lymphoma. In all cases including this study we did not determine any growth on tissue culture and any migration on agarose gel electrophoresis. With these findings; we did not determine any association between Helicobacter pylori and the development of ocular adnexal lymphoma.