Farklı iki tip molar distalizasyon apareyinin karşılaştırılması
Comparision of the two different intraoral molar distalization appliances
- Tez No: 243214
- Danışmanlar: PROF. DR. JALAN DEVECİOĞLU KAMA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, modifiye Veltri ve First Class apareylerinin iskeletsel ve dentoalveolar etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmamızın materyalini, bilateral Sınıf II kapanış bozukluğuna sahip 17 erkek 23 kız toplam 40 bireyin tedavi başı, distalizasyon sonrası ve üç aylık pekiştirme döneminin sonunda alınan lateral sefalometrik filmler ve alçı modeller oluşturmuştur. Yaş ortalaması 13,64±1,46 yıl olan 20 hastaya (11 kız, 9 erkek) modifiye Veltri apareyi, yaş ortalaması 13,83±1,43 yıl olan 20 hastaya (12 kız, 8 erkek) da First Class apareyi uygulanmıştır.Modifiye Veltri apareyi ile 4,29±0,97 ayda 2,16 mm, First Class apareyi ile 4,20±0,86 ayda 2,42 mm, distalizasyon elde edilmiştir. Birinci büyük azılardaki distale eğilme miktarı modifiye Veltri grubunda 5,21o First Class grubunda 1,19o bulunmuştur. Gruplar arası karşılaştırmada istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Respirokal kuvvetler nedeniyle ikinci küçük azılarda ve kesicilerde oluşan ankraj kaybı miktarı sırasıyla modifiye Veltri grubunda 4,94 mm, 4,39 mm. ve First Class grubunda 3,35 mm, 1,59 mm. bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the skeletal and dentoalveolar effects of modified Veltri and First Class appliance. The study material consisted of lateral cefalometric films and orthodontics models that have been taken before treatment, after distalization and stabilization periods from 17 males and 23 females, total of 40 patients who have Class II molar relationship on both sides. Twenty subjects (11 females, 9 males) whom were averagely in 13,64±1,46 years old were treated by modified Veltri appliance, twenty subjects (12 females, 8 males) whom were averagely in 13,83±1,43 years old by First Class apliance.2,16 mm. distalization was achieved in 4,29±0,97 months by modified Veltri appliance and 2,42 mm.in 4,20±0,86 months by First Class appliance. The amount of distal tipping was 5,21o in modified Veltri group and 1,19o in First Class group. There was no statistically difference between groups (p>0.05). The amount of anchorage loss by the resiprocal forces at the second premolars and incisors was 4,94 mm, 4,39 mm. in modified Veltri group and 3,35 mm, 1,59 mm. in First Class group, respectivly.