Geleneksel yöntemle ve Er:YAG lazer preparasyonundan sonra süt dişlerinde kullanılan farklı bonding ajanların mikrosızıntı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of microleakage of different bonding agent in primary teeth after conventional and Er:YAG laser preparation
- Tez No: 243215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÇELENK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmamızın amacı Er:YAG lazer ve geleneksel yöntem kullanılarak çekilmiş süt dişlerinde açılan Klas V kavitelerde iki farklı tip self-etch adeziv ajan (Adper Promopt L-Pop ve Clearfil SE Bond) ve bir total-etch adeziv ajan (Adper Schotchbond Multi-Purpose) kullanılarak yapılan kompozit restorasyonların mikro sızıntılarının değerlendirilmesidir. Buna ek olarak total-etch adeziv sistem uygulaması sırasında Er:YAG lazer ile etching yapılan örnekleri asit ile etching yapılan örneklere göre mikro sızıntı açısından değerlendirdik.Çeşitli nedenlerle çekilmiş çürüksüz veya minimal çürüklü 70 adet diş 7 gruba bölünerek 1.,2.,3.,4. gruplara üretici firmanın önerileri doğrultusundaki dalga boyu kullanılarak Er:YAG lazer ile 5.,6.,7. gruplara ise geleneksel yöntemle ile klas V kaviteler açılmıştır. 1. ve 5. gruba Adper Promopt L-Pop, 2. ve 6. gruba Clearfil SE Bond ve 3.,4.,7. gruplara da Adper Schotchbond Multi-Purpose uygulanmış, 4. gruba asit ile etching yerine Er:YAG ile etching işlemi uygulanmıştır.Örnekler bonding işlemi uygulandıktan sonra ECUSİT ( DMG Chemics-Pharmazeutische Fabrik GmbH Hamburg Germany) kompozit kullanılarak restore edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of different adhesive systems, two self-etch (Adper Prompt L-Pop and Clearfil SE Bond) and a total-etch (Adper Schotchbond) adhesives, on microleakage in class V cavities at extracted deciduous teeth, that prepared with Er:YAG laser and conventional cavity preparation method and restorated with composite resin. In addition we compared the microleakage between asit etching and Er:YAG laser etching techniques at total etch adhesive procedures. Seventy (70) caries free or has minimal caries human deciduous teeth extracted cause of different reason, divided 7 groups. Cavities designed bucco-lingual direction of teeth. In group I,II,III,IV cavities were prepared with Er:YAG laser according to manufacturer instruction and group V,VI,VII cavities were prepared with conventional method.Fallowing adhesive systems; group I and V Adper Prompt L-Pop, group II and VI Clearfil SE Bond , group III, IV, VII Adper Schotchbond were used. On Group IV were used Er:YAG etching instead of asit etching.