Maksiller sinüs yükseltilmesi operasyonlarında, doğal mineralize hidroksilapatit greftleri ile trombositten zengin plazma karıştırılmış doğal mineralize hidroksilapatit greftlerinin klinik, radyolojik, histomorfolojik karşılaştırılması
Clinical, histomorphologic and radiographic comparison of natural mineralised hidroxylapatit grafts with combination of natural mineralised hidroxylapatit grafts and plasma-rich protein in human maxillary sinus augmentation operation
- Tez No: 243217
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde total ya da parsiyel dişsizliğin tedavisinde osseointegre implantların kullanımı yaygınlaşmıştır. Maksiller posterior bölgede uygulanması planlanan implantların operasyonu bölgedeki anatomik oluşumlar yönünden komplikedir. Maksiller sinüsün sarkması, maksillanın atrofisi sonucu oluşan yetersiz kemik hacmi nedeni ile bu bölgelere herhangi bir müdahale yapmadan implant yerleştirilmesi imkansızdır.İmplant uygulaması için gerekli olan vertikal kemik miktarının arttırılması için sinüs tabanının yükseltilmesi ve greftlenmesine ihtiyaç vardır. Sinüs tabanı elevasyonu dental implant uygulamasını mümkün kılan, interark mesafesinde azalmaya sebep olmayan, vertikal kemik mesafesini arttırmayı amaçlayan maksiller sinüsün internal yükseltilmesidir. Yeterli kemik hacmini oluşturmak için otojen kemik grefti öncelikli olmak üzere çeşitli greftleme yöntemleri tanımlanmıştır.Son yapılan çalışmalar trombositten zengin plazma gibi otojen kaynaklı biyoaktif mediatörler ile kombine edilmiş greftlerin kemik oluşumunu hızlandırdığını bildirmiştir.Yetersiz kemik hacmi olan dişsiz maksillanın endoosseoz implantlar kullanarak protetik tedavisi sinüs elevasyonu ve greftleme işlemleri ile mümkündür, kemik oluşumunun hızlanması için biyoaktif mediatörlerin kullanımının uygun olacağı düşünülmektedir.Bu tez çalışmamızın amacı, implant uygulaması mümkün olmayan atrofik maksiller posterior bölgelere yeterli kemik hacmini oluşturmak için sinüs tabanı elevasyonu ve greft materyalleri uygulanarak elde edilen kemiğin kalite, kantite, boyut ile kemiğin iyileşme süresinin klinik, radyolojik, histolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirilmesidir.Tez çalışmamızda Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başvuran iyileşmeyi etkileyen sistemik hastalığı olmayan, maksiller sinüste sarkıklık ve kemik atrofisi bulunan 16 hastaya lokal anestezi altında 22 sinüs yükseltme operasyonu uygulanmıştır. Operasyon öncesi bütün hastalardan panoramik grafi ve koni ışınlı 3 boyutlu dental tomografi (i-CAT®, USA ) alındı. Sinüs yükseltme işleminin 12`si doğal mineralize hidroksilapatit kullanılarak (HA, Apatos, OsteoBiol®) yapıldı ve kemik penceresine rezorbe olabilen bir kollajen membran (Evolution Membran, OsteoBiol®) yerleştirilerek mukoperiostal flep primer kapatıldı. Diğer 10 sinüs yükseltme operasyonunda doğal mineralize hidroksilapatit ile hastaların kendi kanından elde edilen trombositten zengin plazma (TZP) karışımı kullanıldı ve kemik penceresine rezorbe olabilen membran yerleştirilip mukoperiostal flep primer kapatıldı.Birinci hasta grubunun 10'u 8 ay iyileşme sürecinin, ikinci hasta grubu ise 4 ay iyileşme sürecinin ardından panoramik grafi ve bilgisayarlı tomografiler alındıktan sonra trefin frezlerle kemik biyopsisi alınıp dental implantlar yerleştirildi. Birinci hasta grubundaki 2 hastadan 4. ayın sonunda biyopsi örneği alındı. Alınan biyopsi örnekleri histolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirildi.Sonuç olarak; yapılan sinüs yükseltme operasyonlarının ardından hastalarda ortalama 10,6 mm yeni kemik oluşumu sağlanmıştır. TZP+Doğal mineralize hidroksilapatit uygulanan hastalardan 4. ayda alınan kemik biyopsilerinin histolojik incelemesinde doğal mineralize hidroksilapatit uygulanan gruptan 8. ayda alınan kemik biyopsilerinin histolojik incelemesine göre matür kemiğin, trabeküler lamellerin ve osteoid dokunun daha fazla, olduğu saptanmıştır. Ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Osseointegrated oral implants are widely used to restore total or partial edentulism. İmplant placement in the posterior maxilla is often complicated due to the insufficient bone volume caused by atrophy of the maxillae and pneumatization of the maxillary sinus.The sinus floor elevation is an internal augmentation of the maxillary sinus, which is intended to increase the vertical bony dimension in the lateral maxilla in order to make the use of dental implants possible. Many techniques have been described to achieve grafting of the maxillary sinus mucosa.Resent efforts to improve wound healing have focused on autogenous sources of bioactive mediators, such as platelet-rich plasma which offer the potential to enhance the biological activity of bone replacement grafts.Prosthetic rehabilitation of the edentulous maxilla using endosteal implant is able to sinus elevation and grafting. It is supported that using of bioactive mediators appropriates for improve bone regeneration time.In our study, for the cases where implant is not possible at atrophic maxillary posterior parts, sinus base elevation and graft materials were applied in order to build the necessary bone volume.The aim of this thesis study is to evaluate the produced bone?s quality, quantity, volume and period of healing process clinically, radiologically, histologically and histomorphogicaly.22 sinus elevation operations under local anesthesia performed on 16 patients who had applied to Dicle Dentistry Faculty, with no systemic illnesses which may affect healing. Before operations, panoromic graphy and conical beam 3D dental tomographies (i-CAT®, USA ) of all patients were taken. 12 of sinus elevation operations were performed by using natural mineralized hydroxyapatite (HA, Apatos, OsteoBiol®) and then mucoperiosteal flap premier was closed by installing a collagen membrane (Evolution Membran, OsteoBiol®) that can be resorbed on bone window. In other 10 sinus elevation operations, along with mineralized hydroxyapatite, platelet-rich plasma (PRP) mixtures produced from the patients? own blood samples were used. Then mucopeirosteal flap premier was closed by installing a collagen membrane that can be resorbed on bone window.Panoromic graphy and computerised tomographies of the first group of patients were taken following a-8 month-healing period and for the second group following a-4-month healing period. After that, following bone biopsy taken through trephine frezzes, dental implants were installed. At the end of 4 month healing period, biopsy samples were taken from 2 patients in the first group. The samples were evaluated histomorphologically.Resultly; In histomorphologic evaluation, core biopsies taken from patient using PRP+Natural Mineralized Hidroxylapatit after 4. month were seen greater bone formation, osteoid tissue and lameller matrix. But no significant differences were statistically observed between them.