?S- LANSS (Self-Leeds Assessment Of Neuropathic Symptoms And Sign)? ağrı skalasının Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability of Turkish translation of S-LANSS questionnaire
- Tez No: 243218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL ERDEMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
S-LANSS Ölçeği, (S-LANSS) Bennett ve ark. tarafından ağrının tespiti ve tanımlanması için geliştirilmiş, 7 sorudan oluşan bir kendini değerlendirme ölçeğidir. S-LANSS skalası nöropatik ağrıyla nosiseptif ağrıyı birbirinden ayırmada yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada kronik ağrılı hastalarda S-LANSS' ın Türkçe' ye uyarlamasının, geçerlilik ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji polikliniğine kronik ağrı yakınması ile başvuran toplam 244 hasta değerlendirilmeye alındı. Hastaların ağrıları öncelikle ağrı konusunda uzman bir hekim tarafından medikal öykü, klinik muayene, elektromyografi ve sinir ileti hızları çalışmaları, laboratuar incelemeleri ve görüntüleme yöntemlerine göre nöropatik ve nosiseptif ağrı gruplarına ayrıldı. İzin ve çeviri sürecinin ardından, güvenilirlik ölçümlerin değişmezliği test-tekrar test tekniği ile değerlendirilmiştir. Ayrıca güvenilirlik iç tutarlılığı Cronbach alfa güvenilirlik katsayısı kullanılarak değerlendirilmiştir. Geçerlilik student t ve gruplar arasında karşılaştırma Mann Whitney testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Nöropatik ağrı tanısında duyarlılık ve özgüllük değerlendirildi.S-LANSS ağrı skorundan aldıkları puanlar açısından nöropatik ve nosiseptif ağrı grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Test-tekrar test uygulamasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. S-LANSS ağrı skorunun 1. ve 2. uygulamasında maddeler arası güvenilirlik katsayıları (Cronbach alfa değeri) 0,74 olarak hesaplandı. S-LANSS her bir sorusu korelasyon katsayıları sırayla 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. Sorular için sırayla r=0,98, 0,96, 0,94, 0,95, 0,97, 0,95 ve 0,89 olarak saptandı. Nöropatik ağrı tanısında 1. Uygulamada özgüllük % 80,4, duyarlılık % 74,5, genel ortalama % 77 ve ikinci uygulamada özgüllük % 80,4, duyarlılık % 70,8, genel ortalama % 75 olarak saptandı. Bu çalışma S-LANSS ağrı skalasının Türkçe versiyonunun nöropatik ağrı ayırıcı tanısında geçerli ve güvenilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
S-LANSS is 7-item self-reported scale developed by Bennett et al. to detect and distinguish nociceptive pain from neuropathic pain. The aim of this study is to adapt the S-LANSS into Turkish and to test its validity and reliability in chronic pain patients. We enrolled 244 chronic pain patients who admitted for the Neurology Department of Kırıkkale University, Faculty of Medicine in our study. Patients were diagnosed as neuropathic or nociceptive pain based on medical history, physical examination, electromyography and nerve conduction studies, laboratory examinations, and imaging techniques. Discriminate analysis was use to diagnose the neuropathic pain as sensitivity and specifity.