Sıçan testis dokusunda vazektomi sonrası apoptotik değişiklikler ve ozon tedavisinin etkileri
Apopitotic changes in the rat testis after vasectomy and effects of ozonotherapy
- Tez No: 243221
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Vazektomi, dünyada yaygın olarak kullanılan bir korunma yöntemidir. Bu çalışmanın amacı deneysel vazektomi modeli oluşturulan ratların germ hücrelerinde apoptozisi değerlendirilmek ve ozon tedavisinin apoptozis üzerine etkisini incelemektir.Bu çalışmada 60 adet erkek wistar ratı kullanıldı. Altışar rattan oluşan 10 grup oluşturuldu. Ratlarda unilateral ve bilateral vazektomi modelleri oluşturularak, 4. ve 6. haftalarda bilateral orşiektomi uygulandı. Germ hücrelerinde ortaya çıkan apopitotik değişiklikler ve spermatogenez üzerine olan etkileri immünohistokimyasal ve biyokimyasal yöntemlerle karşılaştırıldı.Ozon reaktif oksijen türevleri oluşturarak antioksidan savunma sistemini etkileyen tedavi şeklidir. Ozonterapinin apoptozis üzerine etkisini incelemek amacıyla vazektomi oluşturulmuş modellere 6 hafta süreyle intraperitoneal ozon gazı uygulandı ve vazektomi uygulanmayan gruplar ile karşılaştırıldı.Vazektomi sonrası süreye bağımlı olarak e-NOS, i-NOS immünohistokimyasal boyanmalarını ve TUNEL sonrası apopitotik indeksi artmış olarak bulduk. Bu değerler vazektomi uygulanmadan ozonterapi uygulanan grupta da benzer bulundu. Ancak vazektomi sonrası ozonterapi uygulanan gruplarda apopitotik değişikliklerin belirgin derecede azaldığı görüldü.Tüm gruplarda serum FSH, LH, testosteron ve östradiol düzeyleri arasında fark saptanmadı. Serum inhibin-B düzeyleri çift taraflı vazektomi uygulanan modellerde diğer gruplara kıyasla daha düşük değere sahipti.Bulgularımız ışığında ozonterapi oksidatif stres varlığında apoptozisi azaltıcı, oksidatif stres yokluğunda apoptozisi artırıcı etki gösterir.Anahtar sözcükler Apoptozis, inhibin-B, NOS, ozonterapi, vazektomi,
Özet (Çeviri)
Vasectomy is the contraceptive method widely used around the world. İn this study the aim is to inquire into apopytosis on germ cells and explain effect of ozonotherapy on apopytosis in experimental vasectomy model.Sixty male wistar rat were used in the investigation. They were divided into 10 groups of 6 each. Unilateral and bilateral vasectomy models were performed, they were bilaterally orshiectomized at intervals of 4 and 6 weeks after the vasectomy . Apoptotic changes on germ cells and effects on spermatogenesis were compared between groups.Ozone is treatment model which have an anti-oxidative effects by forming free radicals. İntraperitoneal ozon injection was done for six weeks running to the vasectomy models to investigate effects of ozonotherapy on apoptosis and compared with non-vasectomied groups.We found increase on e-NOS and i-NOS expressions and apoptotic index after vasectomy in dependence to the period. These values were similar in ozonotherapy group without vazectomized. However apopitotic changes had been decreased in the group of ozonotherapy after vasectomized.Serum FSH,LH, testosterone and estradiol levels were similar in all groups. Serum inhibin-B levels had a low levels in bilateral vasectomized groups than the others.In light of the foregoing, ozonotherapy decreases apoptosis, if organisma has an oxidative stress, if organisma is not to be subjected to oxidative stres, apopitosis increasesKey Words Apoptosis, inhibin-B, NOS, ozontherapy, vasectomy