Hiperlipidemik hastalarda rosuvastatin kullanımının endotel fonksiyonuna etkisinin akım bağımlı dilatasyon ölçümü ile değerlendirilmesi
Evaluation of effects of rosuvastatin on endotelial function with flow mediated dilatation in hyperlipidemic patients
  1. Tez No: 243222
  2. Yazar: ALİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKSUN EBİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Endotel vücutta endokrin aktivite gösteren önemli bir organdır. Endotel'in koagülasyon ve fibrinolizisin kontrolü, vasküler yatakta dolaşan hücre işlevlerinin düzenlenmesi ve damar tonusunun ayarlanması gibi önemli görevleri vardır. Endotel işlev bozukluğu tanımı ile bu işlevlerde ki dengesizlik belirtilmektedir. Çalışmamızda hiperlipidemi hastalarında aterosklerozun öncü göstergelerinden biri olan endotel işlev bozukluğunu bir ultrasonografi tetkiki olan Akım Bağımlı Genişleme (ABG) yöntemi ile ortaya koymayı ve rosuvastatinin endotel işlev bozukluğuna etkilerini göstermeyi amaçladık.Çalışmaya yaşları 27-68 arasında olan 39 hiperlipidemili olgu ve kontrol grubu olarak 20 sağlıklı gönüllü alındı. Hiperlipidemili guruba 4-6 haftalık rosuvastatin 20 mg/gün verildi. Hiperlipidemi grubunun tedavi öncesi ABG değerleri, tedavisi sonrasında ölçülen ABG değerleri ve kontrol gurubu ABG değerleri ile karşılaştırıldı.Hiperlipidemi gurubu tedavi öncesi ABG değerleri %9,51±5,24, tedavi sonrası %13,70±5,98 iken kontrol gurubunda bu oran %14,02±5,75 olarak ölçüldü. Tedavi öncesi ile kontrol gurubu arasında ve tedavi öncesi ile tedavi sonrası ABG ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark mevcuttu (sırasıyla p=0,007ve p=0,001). Tedavi öncesinde tüm bireyler alındığında total kolesterol ve LDL ile ABG arasında anlamlı negatif korelasyon tespit edildi ancak LDL düşüş miktarı ile ABG değerlerinin düzelişi arasında yapılan korelasyon analizinde anlamlı ilişki tespit edilmedi.SONUÇ: Hiperlipidemi; sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında endotel işlevlerinde bozulmaya neden olmaktadır. Hiperlipidemili hastalar rosuvastatin tedavisini iyi tolere etmişler, tedavi sonucunda lipid profillerinde ve endotel işlevlerinde anlamlı düzelme sağlanmıştır. Endotel işlevlerinin düzelmesi, aterosklerotik hastalıkların ilerlemesinin engellenebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Endothelium is an important organ which shows endocrine activity in the body. Endothelium has important functions such as controlling of the coagulation and fibrinolysis, regulation of vascular tonus and the cell functions that are present in the circulation. The disorder of these functions is termed as endothelial dysfunction. In our study we aimed to evaluate the endothelial dysfunction that is one of the atherosclerotic precursors in patients with hyperlipidemia by Flow-Mediated Dilatation (FMD) that is an ultrasonographic technique and to demonstrate the effects of the rosuvastatin on endothelial dysfunction.Thirty-nine patients with hyperlipidemia and 20 healthy volunteers, all ages among 27-68 were included in the study. Hyperlipidemia group was treated with 20 mg/day rosuvastatin for 4-6 weeks. Pretreatment FMD values were compared with both post treatment FMD values of the hyperlipidemia group and the control group.In hyperlipidemia group; pretreatment FMD values were 9,51±5,24% and post treatment values were 13,70±5,98%. In the control group FMD values were %14,02±5,75. There were significant differences between the FMD measurements of control group and hyperlipidemia group before treatment and between the pre-treatment and post-treatment hyperlipidemic groups (p=0,007 and p=0,001 respectively). A correlation could not be found between the amplitude of LDL reduction and elevation of FMD values in the correlation analysis.RESULT: When compared with healthy individuals, hyperlipidemia causes impairment of endothelial function. The patients with hyperlipidemia have tolerated rosuvastatin treatment well, and there has been a significant recovery in their lipid profiles and endothelial functions. The recovery of endothelial functions with rosuvastatin suggests the possibility of preventing progression of atherosclerotic diseases.