Gebelikte Lipokalin 2 düzeylerinin araştırılması
Plasma Lipocalin-2 Levels in Pregnancy
  1. Tez No: 243220
  2. Yazar: SEMRA CESUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gebelikteki insülin direnci plasental hormonlarla da ilişkili olmasına karşın, adipoz doku ve plasenta tarafından üretilebilen adipokin ve/veya proinflamatuar sitokinlerin de bu süreçte önemli rolleri olabilir.Obez bireylerde, dolaşımdaki lipokalin-2 (LCN2) konsantrasyonunun, normal kilodaki bireylerin konsantrasyonlarından daha yüksek olduğu ve serum LCN2 düzeylerinin vücut kitle indeksi (VKİ-kg/m2), açlık serum insülini ve homeostasis model assessment insulin resistance (HOMA-IR) ile pozitif korelasyon gösterdiği bildirilmiştir. Ancak, gebelikte LCN2 düzeylerini değerlendiren bir çalışma ile karşılaşılmamıştır. Biz, gebelik yaşı 24-28 hafta arasında olan gebe kadınların dolaşımdaki LCN2 düzeylerini değerlendirmeyi amaçladık.Biz, iki ayrı çalışma grubu olarak gebelik öncesi VKİ>25 kg/m2 (aşırı kilolu) (n=29) ve VKİ25 kg/m2 olanların plazma lipokalin-2 düzeyi ile gebelik öncesi VKİ
Özet (Çeviri)
Despite the association of insulin resistance in pregnancy with placental hormones, adipokines and/or cytokines produced by adipose tissue and placenta may also play important role in this process.In obese people, lipocalin-2 (LCN2) levels were reported to be higher than that of lean subjects and serum LCN2 were positively correlated with body mass index (BMI), fasting serum insulin (FSI) and homeostasis model assessment insulin resistance index (HOMA-IR) and LCN2 levels in pregnancy has not been studied yet. The aim of the study is to evaluate LCN2 levels in the circulation of pregnant women whose gestational age are between 24-28 weeks.We measured LCN2, fasting plasma glucose (FPG) and FSI levels; HOMA-IR and FPG/FSI parameters in pregnant women with pre-pregnancy Body Mass Index (BMI)>25 kg/m2 (over-weight) (n = 29) and BMI25 kg/m2 group and pre-pregnancy BMI