Dudak skuamöz hücreli karsinoma gelişiminde p16 ve p14 ifadesinin tanısal önemi
P16 and p14 expressions in carcinogenesis of squamous cell carcinoma of the lip
  1. Tez No: 243229
  2. Yazar: AYŞE NUR AKATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM KÜPANA AYVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç : Dudağın premalign lezyonu olarak kabul edilen aktinik keilitler skuamöz hücreli karsinomaya ilerleme potansiyeline sahiptirler. Bu çalışmada dudağın prekanseröz lezyonlarında ve skuamöz hücreli karsinomunda p16INK4a, p14ARF ve p53 ekspresyonlarının karsinogenezdeki rolünü açıklamayı ve skuamöz hücreli kanserlerde histopatolojik prognostik özelliklerle ilişkisini incelemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem:19 skuamöz hücreli karsinoma, 14 aktinik keilit, 13 normal mukoza olgusundan oluşan 46 formalinde fikse edilmiş parafine gömülmüş doku örneğinde nükleer p16INK4a, p53 ve nükleer/nükleolar p14ARF ekspresyonları incelendi. Aynı zamanda skuamöz hücreli karsinoma komşuluğundaki displastik alanlar da değerlendirmeye alındı.Bulgular: Aktinik keilitlerde normal mukozaya oranla artmış p16INK4a ekspresyonu saptanmıştır(p=0.001). p14ARF H-SKOR değerleri normalden aktinik keilite ilerlerken artış göstermiş(p=0.001), aktinik keilitten karsinomaya geçişte önemli ölçüde azalmış H-SKOR değerleri izlenmiştir(p=0.003). p53 H-SKOR değerleri normalden aktinik keilite(p=0.001) ve aktinik keilitten skuamöz hücreli karsinoma ilerlerken artış göstermektedir(p=0.008). Aktinik keilitler ve karsinoma komşuluğundaki diplastik alanlar arasında p16INK4a, p14ARF ve p53 ekspresyonları açısından anlamlı farklılık yoktu. Karsinoma komşuluğundaki displastik alanlarda p14ARF ve p53 arasında pozitif korelasyon saptandı. Skuamöz hücreli karsinomalarda histopatolojik prognostik faktörler ile p16INK4a, p14ARF ve p53 ekspresyonları arasında korelasyon izlenmedi.Sonuç: Bulgularımız aktinik keilitten skuamöz hücreli karsinoma gelişimi olup olmayacağını belirlemede p16INK4a ve p14ARF'nin immunohistokimyasal boyanmasının yararlı olmadığını göstermektedir. Karsinoma komşuluğundaki displastik alanlarda p14ARF/p53 yolağının aktive olduğu ancak karsinogenezi önlemede yetersiz kaldığı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim : Actinic cheilitis is considered as a precancerous lesion of the lip that has potential to progress to squamous cell carcinoma. The goal of this study was to clarify the role of p16INK4a, p14ARF and p53 protein expressions in carcinogenesis in precancerous lesions and in squamous cell carcinomas of the lip and analyze the correlation between the results and histopathological features of squamous cell carcinomas.Materials and methods: The nuclear expression of p53 and p16INK4a and nuclear/nucleolar expression of p14ARF protein in 46 formaline-fixed paraffine embedded tissue specimens, including 19 cases of squamous cell carcinoma, 14 cases of actinic cheilitis, and 13 cases of normal mucosa were examined. Immunoreactivity in dysplastic regions adjacent to lip squamous cell carcinomas was also evaluated.Results : p16INK4a expression increased in actinic cheilitis in comparision with normal mucosa(p=0.001). p14ARF H-SCOREs increased progressively from normal to actinic cheilitis(p=0.001), p14ARF H-SCOREs were observed decreasing significantly during the process of transition from actinic cheilitis to carcinomas (p=0.003). p53 H-SCOREs increased progressively from normal to actinic cheilitis(p=0.001) and from actinic cheilitis to carcinoma(p=0.008). There was no significant difference in p16INK4a, p14ARF, and p53 H-SCORE values between actinic cheilitis and dysplastic regions adjacent to carcinomas. A significant positive correlation was found between p14ARF and p53 in dysplastic regions adjacent to carcinomas. No correlation was seen between the histopathologic prognostic factors of squamous cell carcinoma and the expression of p16INK4a , p14ARF and p53.Conclusion : Our findings indicated that p16INK4a and p14ARF immunohistochemistry is not helpful whether to determine actinic cheilitis has a potential to develop carcinoma or not. It is thought that p14ARF/p53 pathway is activated in dysplastic regions adjacent to carcinoma but this activation is inadequate to prevent carcinogenesis.