Meme kanserli olgularda MDR1 geni C3435T, T1236C, G2677T ve A2956G polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of MDR 1 gene C3435T, T1236C, G2677T, A2956G polymorphisms in breast cancer cases
- Tez No: 243230
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ŞAMLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Genetik, Genetics
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kanser, vücuttaki hücrelerin değişmesine ve kontrolsüz şekilde üremelerine neden olan bir hastalıktır ve dünyadaki ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanan kanser türüdür. Meme kanseri tedavisindeki gelişmelere rağmen, bazı vakalarda meme kanserinin önemli tedavi seçeneklerinden biri olan kemoterapi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Kanserde ve çeşitli hastalıklarda, tedavide kullanılan ilaçlara direnç gelişiminin yanı sıra bu hastalıklara yatkınlıkta da MDR1 geninin önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Buna ek olarak bu genin polimorfizmleri etnik gruplar arasında farklılık göstermekte ve etkileride yine bu gruplar arasında değişmektedir. Bu çalışmada MDR1 geni C3435T, T1236C, G2677T ve A2956G polimorfizmlerinin 35 meme kanserli ve 20 sağlıklı bireyden oluşan çalışma grubunda karşılaştırılarak, meme kanseri ile bu polimorfizmler arasında ilişki olup olmadığını ve bu polimorfizmlerin Türk populasyonundaki sıklıklarını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada öncelikle çalışma grubundaki bireylerden alınan kan örneklerinden DNA izolasyonu yapılmış ve bunu takiben PCR (Polymerase Chain Reaction)- RFLP (Restriction Fragment Length Polymorphism) yöntemi kullanılarak hastaların bu polimorfizmler için genotipleri belirlenmiştir. İstatistiki yöntem olarak SSCP uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışma verilerine dayanarak hasta ve kontrol grubu arasında T1236C, G2677T ve A2956G polimorfizmleri açısından anlamlı bir fark gözlenmezken, C3435T polimorfizmi için hasta grupta TT genotip sıklığı anlamlı şekilde yüksek bulunmuş ve TT genotipinin meme kanserine yatkınlık oluşturabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease that causes changes and uncontrollable reproduction of cells in living bodies and it is on the top of the disease list that causes to death. Breast cancer is the most common cancer type for woman. Although some important steps were taken for breast cancer medication, chemotherapy which is the most important weapon for breast cancer treatment does not give successful results in some cases. It is considered that MDR1 gene has an important role on susceptibility to this disease and drug resistance developed against medicines used in cancer and some other diseases. In addition to that, polymorphisms of this gene shows differences among the ethnical groups and its effects changes among these groups. In this study, it is aimed to compare C3435T, T1236C, G2677T and A2956G polymorphism of MDR1 gene among a study group which consist of 35 patient with breast cancer and 20 healthy people and determine whether there is a relation between breast cancer and these polymorphisms. In addition, the incidence of these polymorphisms was determined for Turkish population. During the studies, DNA isolation was performed for collected blood samples and genotypes of study group for these polymorphisms were determined by using PCR (Polymerase Chain Reaction) - RFLP (Restriction Fragment Length Polymorphism) method. SPSS program was utilized for statistical evaluation of experimental data. Results showed that there is no meaningful difference between patient and control group in terms of T1236C, G2677T and A2956G polymorphisms. But TT genotype incidence is signifcatly high for C3435T polymorphism in patient group and it can be responsible for susceptibility to breast cancer.