Yeşil alan olarak İzmir için önemi olan Kültürpark'ın bitki varlığının saptanması, korunması ve geliştirilmesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 24323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
?77- ÖZET Ülkemizde gelişen teknolojilere bağımlı olarak hızlı sanayileşme, beraberinde kırsal kesimden kentlere göçü getirmekte, bunun sonucunda toplu yerleşim bölgeleri artan nüfusun gereksinimlerini karşılayamayacak biçimde düzensiz gelişmektedir. Bu durumun belli başlı örneklerinde biri de İzmir kentidir. İzmir kentinde sanayileşme, nüfus göçü ve çarpık kentleşme ile beraber insan ve doğa etkileşimi gittikçe bozulmaya başlamış, artan çevre sorunları ile birlikte ekolojik dengenin bozulması, yeşil alanların azalması sonucunda ekonomik ve kültürel zararlar ortaya çıkmıştır. Oysa kent parkı karakterindeki Kültürpark, İzmir için ekonomik, ekolojik, kültürel, sosyal, rekreasyonel ve tarihi değeri olan, kent merkezinde yer alan tek açık-yeşil alandır. Fa kat eldeki tek kullanış alanı oluşu ve bir çok konuda birden kullanılmaya çalışılması Kültürpark'ı yıpratmaktadır. Bugün Kültürpark iki önemli forksiyon ve bunlara bağlı yan fonksiyonlarla işlevini sürdürmektedir. Yarını içinse, Kültürpark'ın hangi amaçla kullanılması gerektiğine karar verilmelidir. Son yıllarda imar mevzuatında belirlenen 7 m2/kişi yeşil alan ölçütüne ulaşılması yönünde çalışmalar yapan, açık-yeşil alanların korunması ve kullanılmasına ilişkin yasal yaptırım gücüne sahip olan kurumlardan biri de belediyelerdir.Bu nedenle İzmir'deki belediyeler, Kültürpark'ın korunması geliştirilmesi, daha rasyonel kullanımına yönelik çalışmalarda titiz ve dikkatli davranmalı, bu konuda getirilecek öneriler doğrultusunda uygulamaya geçmelidirler.
Özet (Çeviri)
-78- SUMMARY Rapid industrialization depending on growing technologies in our country, brings migration from countryside to cities, and as a result of this, local settlement regions develope in an untidy way unable to answer the needs of the growing population. The main pattern of this situation is the City of izmir. In the City of izmir, because of industrialization, migration, and distorted urbanization, the interaction of human and nature starts to become tainted more and more, and economical and cultural damages occur as a result of remaining problems of environment with spoiled ecological balance and decrasing green areas. However, Cultur Park, basically looks like a City park as a character, is the only one open-green area situated in the city centrum, which has economical, ecological, cultural, social, recreational and historical value for Izmir. But trying to use it in more than one subject, as it is the only using area, gives damages to Cultur Park. Today, Cultur Park carries on it's function, with two main and secondary functions boud to mains. For tomorrows, the using aim of it must be decided. " Nowadays, municipalities are one of the associations which have the legal sanction power about to use and protect the open-green areas, and work on the criterion; 7m2/person green area, determined in the public works laws. So, the municipalities in Izmir must act attentive and finicky at the works of protecting, developing, and more rational using of Cultur Park and must go to practice according to the ideas that was born about this subject