Kentsel peyzajda görsel kirlenmelere neden olan uygulamaların; İzmir kenti örneğinde irdelenmesi
- Tez No: 24324
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
-58- ÖZET Ülkemizde belirli ilkelere dayanmayan gelişmeler nedeniyle çoğu yerleşmelerde kentsel peyzaj nitelikleri giderek kaybolmaktadır. Çok yönlü çevre sorunlarına bağlanabilecek olan durum, yaşama mekan tiplerine göre ayrı olumsuzlukları sergilenmektedir. Bunlardan biri, kentsel peyzajdaki görsel kirlenmelerdir. Bu çalışma, İzmir Kenti' ndeki görsel kirlenmeleri içermektedir. Çalışmada, İzmir Kent merkezi ve sahil kesimi yerleşimlerinde kent estetiği ve kentlinin sağlığı açısından olumsuz olan uygulamalar belirlenmiştir. Hızlı ve plansız kentleşme, nüfus artışı paralelinde artan yapı yoğunluğu, yapılar çevresindeki cansız elemanların estetik ve fonksiyonel hedeflere uygun olmayışları ve uyumsuz kompozisyon sergilemeleri şeklindeki uygulamaların İzmir Kenti' nde görsel kirlenmelere neden oldukları ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada, bu tür uygulamalar gözönünde bulundurularak, daha olumlu bir kentsel çevre için en uygun çözüm yolları araştırılmıştır. Uygulamalarda karşılaşılan sorunlar, yapılan hatalar ve eksiklikler üzerinde durulmuştur. Özellikle yanlış kararlar, yanlış planlamalar, cansız elemanlar konusunda bir standardizasyonun olmadığı, kişisel yönlendirmelerin olduğu, denetim yetersizliği, bakımsızlık ve yasal dii.-.ciı 1 i'inc Icı ile İki/. ı ı-küll. I i l< Icr oldııj-.ıı vcyn gii/.nıdı edildiği bel. i rloıınıi.vl i r. Sonuçta, araştırmalar ve incelemeler ışığı altında sağlıklı bir kent peyzajının ve çağdaş bir görsel çevrenin elde edilmesi için uygun çö/^üm yolları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
-59- SUMMARY In our country, most of residential areas' city landscape quality is being lost as a result of the developments which does not depend on certain principles. This situation can be bound to multi dimensional environment problems and there can be different negative effects according to the living site types. One of these negative effects is the visual pollution at the city landscape. This research is related to visual pollution at the city of Izmir. Negative applications ate specified at Izmir city center and coastal sites from the viewpoint of city aesthetics and health. Rapid and unplanned urbanization, increaze of building density parallel to population increase, unliving elements near buildings which are not suitable for aesthetic functional objectives are types of applications causing visual pollution. In this thesis work problems faced and errors made in these type of applications are considered and solutions are proposed for a better city environment. It is specified that there are wrong decisions and wrong planning, no standardization of unliving elements, personal inclinations, lack of control, lack of attention, and incompetencies in legal arrangements. This research work results with proposing possible solutions for a healthy city environment and a contemporary visual environment.