Ege Üniversitesi Hastanesinde çalışan sağlık personelinin serviks kanser aşısı hakkında bilgi düzeyi
The knowledge level of the medical staff in Ege University about cervical cancer vaccine
- Tez No: 243231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAĞISTAN TOLGA ARIÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık personelinin henüz çok yeni olan ve serviks kanserine karşı koruyuculuğu bulunan HPV aşısı hakkında bilgi düzeylerini araştırmak için yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır.Bu araştırma günümüzde kadınlarda, meme kanserinden sonra görülen 2. en sık kanser olan serviks kanserine neden olduğu bilinen HPV'den korunmak amacıyla geliştirilen aşı hakkında, topluma hizmet götüren sağlık personelinin bilgilerinin değerlendirmek için planlanmıştır.Teşhis ve tedavideki önemli gelişmelere rağmen kadınlarda serviks kanseri halen çok önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigara alışkanlığı, yaş, sosyo-ekonomik düzey, cinsel hayat, cinsel partner, fazla doğum ve seksüel yolla bulaşan hastalıklar serviks kanserinde rol oynamaktadır. Sağlığın korunması hastalıklara karşı savaşla ve bu savaşı hastalıklar ortaya çıkmadan önce başlatmakla mümkündür. HPV aşısı bu konuda önemli bir adımdır.Araştırma, İzmir-Bornova'daki Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Şubat-Aralık 2008 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ege Üniversitesinde çalışan 508 sağlık personeli oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında yüz yüze görüşme ve anket yöntemi uygulanmıştır. Anket formu sağlık personelinin sosyo-demografik özelliklerini ve literatür bilgilerini değerlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Anket sağlık personeline bilgi verilerek ve izinleri alınarak uygulanmıştır.Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 10.00 istatistik yazılım programı kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirme Pearson Ki-Kare testi ile yapılmıştır.Araştırma sonucunda; sağlık personelinin büyük bir çoğunluğunun HPV aşısı hakkında bilgi sahibi olduğu fakat aşının etki ve yan etkileri konusunda eğitime ihtiyaçları olduğu saptanmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, konu ile ilgili standart eğitim araçları olmadığı için sağlık çalışanlarına aşı ile ilgili eğitim verilmesi gerektiği ve bunun için eğitim merkezi ve ekibi oluşturulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has planned to evaluate the knowledge of medical staff who work in public service about vaccine which is improved in order to be protected from HPV known as caused cervical cancer comes second cancer type after breast cancer appeared among women nowadays.In fact great developments in diagnosis and medical treatment, cervical cancer stil exists as a very important health problem. Smoking, age, socio-economic level, sexual life, sexual partner, multiple pregnancies and all other sicknesses that spread by sexual intercourse has a role in cervical cancer. Keeping health is possible by fighting against the sickness and it is more beneficial starting this fight before the sickness arise. HPV vaccination is an important step about this issue.The research has been realized in Ege University Medical Faculty Hospital during the dates of February-December 2008. during this research face to face data collection and survey method is used. Survey is developed fort he purpose of determining socio-demographic characteristics and literature level of health workers. The survey is made, by giving information and taking permission, to health workers.SPSS 10.00 statics software was used to analyze the data gathered during the research. Statistical evaluation was done with Pearson Chi Square test.Survey results indicated that the majority of the health staff has information about HPV vaccine though they need an education about effects and side effects of the vaccine.Through the survey results, it is suggested that as there is no Standard education program is available, an education center and team should be established as the health staff should be given an education on the subject.