Meme kanserli olgularda paraoksonaz (PON1) polimorfizminin belirlenmesi
Determination of paraoxonase (PON1) polymorphism on breast cancer cases
- Tez No: 245514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA SİNAN, PROF. DR. OKTAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, detoksifikasyon ve antioksidan aktivitelerine sahip insan serum Paraoksonaz 1 (PON1) enziminin meme kanserli olgularda aktivitelerinin türlemesi yapılarak kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Bazal PON1 aktivitesinde kontrol grubuna göre istatistiki bir azalma olduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubundaki fenotip dağılımı AA %14, AB %37, BB %49 olarak tespit edilmiştir.Ayrıca kanserli olgulardan elde edilen serum havuzundan PON1 enzimi, Sepharose 4B-L-Tirozin -9-Aminofenantren kimyasal yapısına sahip jel kullanılarak saflaştırılmıştır. Saflaştırılan enzim SDS-Poliakrilamid jel elektroforezinde (Sodium Dodecyl Sulphate, PolyAcrylamide Gel Electrophoresis) 43 kDa molekül ağırlığına sahip tek bir bant olarak elde edilmiştir. Enzimin kinetik sabitleri (KM ve VMAX.) Lineweaver-Burk yöntemi ile saptanmıştır. KM ve VMAX. değerleri sırasıyla 0,227 mM ve 62 U/ml.dak. olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the activities of human serum Paraoxonase 1 (PON1) enzyme, which has the activities of antioxidant and detoxification on breast cancer cases, were determined and compared to the control group. It was found that basal activity of PON1 statistically decreased compared to the control group. The phenotype distribution in the control group was determined as AA 14%, AB 37%, BB 49%.In addition, the PON1 enzyme obtained from the serum pool in the cancer cases was purified by using the gel having the chemical structure of Sepharose 4B-L- Tirozin-9- aminophenanthrene. SDS- Polyacrylamide gel (Sodium Dodecyl Sulfate, Polyacrylamide Gel Electrophoresis) as a one single band of 43 kDa molecule weight. The kinetic constants of the enzyme (KM and VMAX) were determined by Lineweaver-Burk method. KM and VMAX values are found as 0,227 mM and 62 U/ml. min. respectively.