Karaciğer sirozu ve karaciğer siroz dışı nedenlere bağlı oluşan assit sıvısında ve serumda myeloperoksidaz düzeyinin araştırılması
MPO levels in blood and ascites fluid which arise by reason of liver cirrhosis and other causes than liver cirrhosis.
  1. Tez No: 243251
  2. Yazar: FATMA ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Myeloperoksidaz başlıca insan polimorfnükleer nötrofillerin azurofilikgranüllerinde yer alıp, konakçı savunmasında rol alan enzimlerinden biridir.Myeloperoksidaz hidrojen-peroksid bağımlı reaksiyonlar tarafından üretilenantimikrobiyal aktivitesi olan bileşiklerin üretilmesiyle önemli kalıtsal immünitereaksiyonlarını gerçekleştirir. Sirozlu hastalarda hem humoral ve hem de hücreselimmünitedeki bozukluk, karaciğer filtrasyon fonksiyonundaki azalma ve assitsıvısının antimikrobiyal kapasitesinin azalması spontan bakteriyel peritonit riskiniartırmaktır.Bu çalışmanın amacı spontan bakteriyel peritonitin sık görüldüğü karaciğersirozu ve karaciğer sirozu dışı hastalıklara bağlı assit gelişen bireylerdeki serumassitmyeloperoksidaz düzeyi arasında bir fark olup olmadığını araştırmaktır.Çalışmaya karaciğer sirozu ve karaciğer sirozu dışı hastalıklara bağlı 28' ierkek ve 23' ü kadın toplam 51 assitli birey ve 8'i erkek 8'i kadın toplam 16 sağlıklıbirey olmak üzere üç gruba ayrıldı.Çalışmaya alınan olguların fizik muayeneleri yapıldı. Assit muayenesindensonra kurallara uygun assit sıvıları alındı. Assit sıvısı ile aynı gün venöz kanlarıalındı. Serum-assit albümin gradiyenti hesaplandı, kan ve assit sıvısında beyazküreleri sayıldı. Assit sıvısı biyokimyasal ve mikroskobik olarak değerlendirildi.Karaciğer sirozu ve karaciğer sirozu dışı nedenlerden gelişen assitlibireylerin serum-assit albümin gradiyentleri, kan beyaz küre sayısı yönündeistatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Myeloperoxidases are one of the enzymes which take part in host defence, asare primarily located in the asurophilic granules of polymorphonucleer neutrophils ofthe human. Myeloperoxidase implement the important reactions of the innateimmunity, thereby producing the compounds that have antimicrobial activity byhydrogen peroxide dependent reactions.In the patients with cirrhosis, thedefectiveness in the both humoral and cellular immunity, decrease in filtrationfunction of liver and the decrease in antimicrobial capacity of ascite fluid, all of themincrease the risk of bacterial peritonitis.The aim of this study is investigate whether there is a difference in serumasciteslevels of myeloperoxidase the cirrhotic patient of whom spontaneous bacterialperitonitis is seen frequently and in individuals having ascites due to other causes. Atotal of 51 individuals with ascites (28 men and 23 women) and 16 healthyindividuals ( 8 men and 8 women) were included in the study. İndividuals withascites were allocated to the two groups such as ascites due to the cirrhosis of liverand to the other non-cirrhotic disorders.Physical examination was performed to all cases including the study. Ascitesfluids was obtained as canonically after examination of ascites. Ascites fluid andserum were obtained in same day. Serum-ascite albumin gradient was determined.White blood cells was calculated in blood and ascitic fluid of individual. Thebiochemical and microbiological evaluation of the ascitic fluid were performed.Statistical significant association in terms of serum-ascites albumin gradientand number of white blood cells of the individuals could not found between firstgroup and second group.