İnternal ve eksternal iyonizan radyasyonun sitogenetik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cytogenetic effects of internal and external ionizing radiation
  1. Tez No: 243258
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ERSELCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, tedavi amaçlı radyoiyot (I-131) ile internal, radyoterapi ile eksternal iyonizan radyasyon alan hastaların maruz kaldığı radyasyon dozunun hesaplanmasında kullanılan teorik yöntemler ile (MIRD; Medical International Radiation Dosimetry, EWBD; Equivalant wholebody dose) lenfosit mikronükleus sıklığına dayanan biyolojik yöntemin karşılaştırılması amaçlandı.Hasta grubu, hipertiroidi tedavisi (n=17), düşük doz I-131 ile tarama (n=15) ve yüksek doz I-131 ile ablasyon tedavisi alan differensiye tiroid kanserli (n=15) ve ayrıca farklı tanılarla farklı dozda eksternal radyoterapi alan (n=20) toplam 67 hastadan oluşmaktaydı (49 kadın, 18 erkek, ort.yaş; 51±16, yaş aralığı;23-83).I-131 alan hasta grubunda total vücut absorbe dozu MIRD ve MIRDOSE3 yazılımı kullanılarak hesaplandı. Çalışmaya alınan tüm hastalardan tedavi öncesi, tedavi sonrasında ve 1. ayda (n=32) alınan periferik venöz kan örneklerinde mikronüklus analizi yapıldı. Sağlıklı gönüllüden alınan kan örneklerinin 6 MeV enerji değerinde X-ışınları kullanılarak 0- 5 Gy doz aralığında 300 cGy/dakika doz hızında ışınlanması ile in vitro doz yanıt eğrisi ise elde edildi.MIRDOSE3 yazılımı ile hesap edilen total vücut absorbe doz düzeyleri, verilen I-131 aktivite düzeyleri ile uyumlu idi (p=0.001).
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to compare the theoretical absorbed dose calculation methods (MIRD, Medical International Radiation Dosimeter, EWBD; Equivalant wholebody dose) with the biological method of lymphocyte micronucleus analysis in patients receiving either internal ionizing radiation with radioiodine (I-131) or external radiation by radiotherapy.The study group consisted of patients receiving I-131 treatment for hyperthyroidism (n=17), patients with differentiated thyroid cancer (DTC) who received low dose of I-131 (n=15) and a high dose I-131 ablation therapy (n=15), together with 67 patients with various diagnosis receiving external radiotherapy in different doses (49 female, 18 male; mean age:51 ±16; age range, 23-83).The total body absorbed dose was calculated according to MIRD method by the help of MIRDOSE3 software in I-131 receiving patients. The micronucleus analysis was carried out in peripheric venous blood taken from all patients, before and after the treatment and in the first month of treatment (n=37). The in vitro dose-response curve was acquired through radiating the blood samples of a healthy volunteer by using X-rays of 6 MV energy value with the dose range of 0-5 Gy, using dose rate of 300 cGy/minutes.The absorbed doses, calculated with MIRDOSE3 software were correlated with administered I-131 activities (p=0.001). Those were calculated as 149.2±50.1 mGy in ablation treatment receiving patients, 49.2±20.8 mGy in patients with hyperthyroidism and 6.6±1.6 mGy in patients receiving low activity of I-131 for screening purpose.