İnternal ve eksternal kitleli kuşların tanı ve tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of diagnosis and treatment options of birds with internal and external tumoral masses
  1. Tez No: 668443
  2. Yazar: TUĞBA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda, internal ve eksternal kitlesi olan kuşlar için uygun tanı ve tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa, Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı'na getirilen değişik türlerde 33 kuş oluşturmuştur. Çeşitli yardımcı tanı yöntemleri de kullanılarak kitlelerin boyut ve lokalizasyonu belirlenmeye çalışılmıştır. İdentifikasyon için total uzaklaştırma veya biyopsi seçenekleri değerlendirilmiş, patolojik sonucuna göre de uygun tedavi protokolleri araştırılıp hastalar kontrol altında tutulmuştur. Eksternal kitleli olan kuşlardan operasyon için uygun olanlarda cerrahi eksizyon, debulking (tümör küçültme ameliyatı), amputasyon veya biyopsi seçenekleri değerlendirilmiştir. İntrasölomik kitleli kuşlarda ise hasta yakınlarına öncelikle ileri görüntüleme ve biyopsi ile tanı seçenekleri sunulmuştur. Fakat bazı hasta yakınları riskleri kabul etmediğinden bu hastalarda medikal tedaviler denenerek tümör boyutları kontrol altında tutulmaya çalışılmıştır. İleri evredeki hastalara palyatif (geçiştirici) tedavi uygulanmıştır. Tümörlerin identifikasyonu ise ancak nekropsi sonucunda sağlanabilmiştir. Bu çalışmanın kuşlarda tümöral oluşumlar ile ilgili fazla kaynak bulunmaması, çoğu neoplastik durumlar için tedavi protokollerinin ya anektodal ya da tek hasta içermesi ve ülkemizde daha önce benzer bir çalışmanın yapılmamış olması sebebiyle, diğer klinisyen hekimler için kaynak niteliğinde olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate the appropriate diagnosis and treatment options for birds with internal and external masses. The material of the study was composed of 33 birds coming to Istanbul University-Cerrahpasa, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Surgery. The size and localization of the mass were tried to be determined using various auxiliary diagnostic methods. For identification, total removal or biopsy options were evaluated. According to the pathology results, appropriate treatment protocols were investigated and the patients were kept under control. Surgical excision, debulking, amputation or biopsy options were evaluated in birds with external masses suitable for operation. In birds with intrasolomic mass, advanced imaging and biopsy options are primarily presented to the relatives of the patients. However, since the relatives of the patients did not accept the risks, medical treatments were tried in some patients to keep the tumor size under control. Palliative treatment was applied to patients in advanced stages. Tumor identification could only be achieved after necropsy. It is aimed to be a resource for other physicians, since there are not many sources about tumoral formations in birds, treatment protocols for most neoplastic conditions include either anecdotal or single patient, and a similar study has not been conducted in our country before.