CÜTF Hastanesi'ndeyatan hastalarda obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) semptom prevalansı
Obstructive sleep apnea syndrome symptom prevalance in inpatients
- Tez No: 243276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER TAMER DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS), tüm organ ve sistemleri etkileyen en sık karşılaşılan uyku bozukluklarından biridir. Bu nedenle bazı hastalıklarla OUAS birlikteliği sık görülmektedir..Bu çalışmada amacımız A tipi çalışma uygulayarak toplumda çok fazla bilinmeyen OUAS'ın yatan hastalarda semptom prevalansını saptamaktır. Ayrıca, semptomların hastalıklarla ilişkisinin saptanması ve OUAS semptomları olan ve ilişkili hastalıkları olan hastaların polisomnografi ünitelerine yönlendirilmesi konusunda aydınlatılması hedeflenmiştir.Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yatmakta olan 612 hastaya yüz yüze görüşülerek demografik bilgileri, ek hastalıkları, alışkanlıkları ve OUAS ile ilişkili semptomları içeren 19 soruluk anket uygulandı. Çalışmaya Yoğun Bakım, Pediatri, Psikiyatri, Acil, Göğüs Hastalıkları servisleri dışındaki servislerde yatan hastalar alındı.Çalışmamızda horlama oranı %48, tanıklı apne oranı %12.4, gündüz aşırı uykululuk hali (GAUH) oranı %37.3, her üç semptomun birlikteliği oranı ise %5.2 idi. Horlama, tanıklı apne, her üç semptomun birlikteliği oranları beden kitle indeksi (BKİ) 29 kg/m2 ve üzerinde olanlarda, alkol kullananlarda ve koroner arter hastalığı olanlarda anlamlı olarak daha yüksekti. Horlama ve tanıklı apne, ÜSY patolojileri olan hastalarda daha fazla oranda saptandı. GAUH diyabetes mellitus, serebrovasküler hastalık, kronik böbrek yetmezliği hastalarında daha fazla oranda görülmekteydi. Horlama işçilerde ve çalışmayan grupta daha fazla oranda görülmekte idi.Sonuç olarak; özellikle horlama, tanıklı apne, GAUH gibi majör semptomları olan, özellikle OUAS için sebep ve sonuç olabilecek hastalıkları olan yatan hastalarda OUAS düşünülmeli ve bu hastalar polisomnografi labaratuvarlarına yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is one of the most common sleep disorders that can directly affect many organs and organ systems.The aim of this study was to determine the associations between OSAS and related symptoms in inpatients in a tertiary university hospital, and by the questionnaire performed, to inform the patients with OSAS symptoms and also our PSG laboratory.A face to face questionnaire, comprised questions relating to demographics, concomitant diseases, habits, hobbies, symptoms related with OSAS performed in inpatients. Totally 612 patients, hospitalized in Hospital of Faculty of Medicine completed the interview. Patients hospitalized at Departments of Emergency, Psychiatry, Pulmonary Diseases, and Intensive Care Units were not included.Frequencies of snoring, witnessed apnea, and excessive daytime sleepiness were 48%, 12.4%, and 37.3%, respectively. The frequency of the combination of these three major symptoms was 5.2%. Snoring, witnessed apnea, and the combination of three major symptoms were all significantly correlated with body mass index of ? 29, history of coronary artery disease and chronic alcohol consumption. Frequencies of snoring and witnessed apnea were higher among patients with upper airway diseases. Rate of daytime sleepiness was higher in patients with diabetes mellitus, with cerebrovascular, chronic renal disease than in patients without these disorders. Snoring was more common among blue-collar workers and unemployed or pensioners than among others.This study suggested that, patients with OSAS related major symptoms inpatients with a history of diseases and disorders related with these symptoms should be advised to admit a PSG Unit for polysomnography.