Preeklamptik sıçan yavrularında histopatolojik blgular
Histopathological findings on preeclamptic rat offspring
  1. Tez No: 243277
  2. Yazar: HÜLYA SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CEVİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Preeklampsi, hem maternal hem de fetal ölüme yol açabilen ve hamilelerin yaklaşık %5'inde görülebilen önemli bir hastalıktır. Preeklampsinin fizyopatolojisi henüz tam olarak anlaşılamamıştır ve bu nedenle önlenebilir etkin bir tedavisi yoktur. Bu çalışmanın amacı; sıçanlarda L-NAME ile oluşturulan preeklampsi modelinde plasental dokularda anjiogenezisin uyarılmasında major rol oynayan vasküler endotyal growth faktör (VEGF)' ü ve hipoksi induceble faktör-1 (HIF-1)'ü immünhistokimyasal boyanma yöntemi ile araştırmak ve preeklampsinin fetüs gelişimi üzerine etkilerini saptamaktır. Preeklampsi, gebelik günü belirlenmiş albimino Wistar cinsi sıçanlara, gebeliğin 11. gününden itibaren 7 gün süreyle her gün L-NAME (50 mg/kg/gün, gavaj ile) uygulanarak oluşturulmuştur. Preeklampsi modelindeki hayvanlar (n=15) normotansif grupla (n=15) karşılaştırldığında, preeklamptik sıçanların 20. gün sistolik ve diastolik kan basınçları (mmHg) sağlıklı gebe sıçanlardan anlamlı olarak yüksek bulundu (p < 0.05). Preeklamptik sıçanların 20. gün idrar örneklerindeki protein miktarı, sağliklı gebe sıçanların 20.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is a significant disease caused both of maternal and fetal death and seen in about 5% of pregnant women. The pathophysiology of preeclampsia has been yet fully explained and thus no treatment is to be effective to prevent this disease. The aim of this study is to investigate vascular endothelial growth factor (VEGF) and hypoxia inducible factor-1 (HIF-1), play a major role on stimulation of angiogenesis on placental tissues, by immunohistochemical strain method and to detect how preeclampsia affected the fetal growth on rats that preeclampsia model has been developed by L-NAME. On albimino Wistar type rats been determined pregnancy day, preeclampsia is developed by daily administration of L-NAME for 7 days beginning from 11st day of pregnancy.