Lazerle indüklenmiş retinopati üzerine bazik fibroblast büyüme faktörünün koruyucu etkisi immünohistokimyasal, immünofloresans ve ultrastrüktürel bir çalışma
Protective effect of basic fibroblast growth factor on laser induced retinopathy an immunohistochemical, immunoflorescence and ultrastructural study
- Tez No: 243281
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KOPTAGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Histoloji ve Embriyoloji, Eye Diseases, Histology and Embryology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmalarda, endüstride, askeri alanlarda lazer kullanımı mesleki göz kazalarını da beraberinde getirmiştir. Yaşa bağlı makülar dejenerasyonlar gibi retinal kusurlarda rutin olarak kullanılan oftalmik lazer terapisi sonucu retinal lezyonlar gelişmektedir. Bu oküler hasarlar, fotoreseptörlerde önemli kayıplara ve lazerden direkt etkilenmeyen hasar alanlarına komşu dokularda da istenmeyen hasarlara ve sıklıkla görme zayıflığına yol açar. Bu durum, lazer atışından direkt etkilenmeyen, lezyona komşu normal dokunun lazerle etkilenmesinin kaçınılmaz sonucudur. Lezyon çevresindeki normal dokuları korumak/kurtarmak ve güvenli perifoveal fotokoagülasyona izin vermek, tedaviden sağlanan yararı arttırabilir.Bu çalışmada, çok yaygın kullanılan lazer uygulamaları sonucu ortaya çıkan yan etkilerin araştırılması ve ortaya çıkabilecek olası retina hasarında bazik fibroblast büyüme faktörü (bFGF) kullanımının nöroprotektif etkisini araştırmak amaçlanmıştır.Bu amaçla, 30 adet Chinchilla cinsi erişkin, renkli, erkek tavşanlara diyot lazer uygulanmasını takiben oluşturulan gruplarda uygulamaya bağlı retinal harabiyet, diyot lazerle birlikte bFGF kullanımından sonra bu dokuda ortaya çıkan iyileşme ve yenilenme düzeyleri histokimyasal ve ultrastruktürel yöntemlere ek olarak nestin, Ki- 67, vimentin, GFAP ekspresyonlarına yönelik immünohistokimyasal ve immünofloresan yöntemlerle saptandı.Elde edilen bulgular sonucunda, tavşan gözlerine fokal diyot lazer uygulaması hem bölgesel hem de komşu alanlarda morfolojik değişikliklere yol açmıştır. Hasar alanlarında nöral retinanın dış nükleer tabakasının tamamen ortadan kalktığı, retinal pigment epiteli tabakasının kesintiye uğradığı ve retinal pigment epiteli hücrelerinin intraretinal göçü, hasar alanı ile hasara komşu alanların birbirlerinden ayrılmamış olduğu izlendi. Ayrıca retinanın koroid tabakasına doğru invagine, vitröze doğru evagine olduğu, hasar alanında retinanın kalınlaştığı ve yer yer ödematöz alanların oluştuğu saptandı. GFAP, vimentin, Ki-67 ve nestin ekspresyonlarının da hasar alanlarında arttığı gözlendi. Fokal diyot lazerle fotokoagülasyondan hemen sonra bFGF'nin uygulandığı grupta ise retina tabakalarının normale yakın düzenlenim de olduğu, ödematöz alanların ortadan kalktığı, pigment epiteli tabakasının sürekliliğini koruduğu ve koroidal kan damarlarında dilatasyonlar olduğu izlendi. GFAP, vimentin, Ki-67 ve nestin proteinleri ekspresyonlarının da diyot lazer grubuna göre daha kuvvetli olduğu gözlendi.Sonuç olarak, lazerle fotokoagülasyondan sonra bFGF uygulamasının retinada koruyucu, tamir, yara iyileştirici etkilerinin olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The use of laser in research, industrial and military areas oftenly causes occupational eye accidents. The routinly used ophalmic laser photocoagulation in retinal defects such as age dependent macular degenerations may cause retinal lesions. Those ocular damages may be accompanied by serious photoreceptor loss and important dameges in neighboring areas thus oftenly result with serious sight defects. This is an unavoidable effect of the laser application on the healthy neighboring area to preserve / protect the normal tissues, and to let a reliable perifoveal photocoagulation increases the usefulness of the therapy procedure.Therefore the aim of the present study was to investigate the side effects of commonly used laser therapy along with the testing the neuroprotective effect of bFGF on a potential retinal impairment.To do this, 30 Chinchilla pigmented adult male rabbits were divided into the control and the experimental groups, and experimental groups were undergone both laser application and bFGF therapy. The retinal tissue impairment and its renovation rate were tested by histochemistry, electronmicroscopy along with the immunohistochemistry and immunoflorescence for nestin, Ki67, vimentin, GFAP expression.Findings of the present study revealed that the focal laser application on rabbit eyes caused morphological changes both in the application region and in the neighboring areas. In damage areas, the outer nuclear layer of the neural retina was almost disappeared, retinal pigment layer was interrupted, the retinal pigment epithelium has migrated intraretinally, and damage region along with the neighboring areas seemed not separated. On the other hand, retina was invaginated into the choroid region and evaginated through the vitrous region whereas retina was thickened in damage region, and some edema was evident in those areas. Glial fibrillar acidic protein (GFAP), vimentin, Ki-67 and nestin expressions in damage areas was seemed to be increased. Basic fibroblast growth factor (bFGF) application just after the photocoagulation by laser revealed better results in application areas such as normal arrangement of retinal layers with no edema, a continuous pigment epithelium and dilatations in choroid vasculature. Expressions of GFAP, vimentin, Ki-67 and nestin were stronger than seen in laser application groups.In conclusion, it could be suggested that the bFGF application after the laser photocoagulation might have protective, repairing and wound healing effects on retina.