Multiple Sklerozlu hastalarda Serum MMP-8, MMP-2, TIMP-1 ve TIMP-2 düzeylerinin değerlendirilmesi
Serum MMP-8, MMP-2, TIMP-1 and TIMP-2 levels evaluate in Multiple Sclerosis patients
- Tez No: 243280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL BOLAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç : Matriks metalloproteinazlar (MMPaz)'lar Multipl Skleroz (MS)'da immün hücrelerin transmigrasyonu ve kan-beyin bariyerinin bozulmasına aracılık eder. Lökositlerin Santral Sinir Sistemi (SSS)'ne girişi muhtamelen MMPazların ekspirasyonunu da içeren birçok faktöre bağlıdır. SSS'de MMPaz'ların üretimi, lökosit toplanmasına, miyelinin yıkımına ve Tümör Nekrozing Faktör-alfa (TNF-?) gibi membrane bağlı sitokinlerin membrandan ayrılarak serbest kalmasına neden olur. Bu mekanizmalardan herbirinin MS'in patogenezinde önemli olduğu düşünülüyor. Bu gözlemler ışığında MS ve Klinik İzole Sendromu (KİS)'lu bireyleri MMP-8, MMP-2, Matriks metalloproteinazların doku inhibitörü-1 (TIMP-1) ve TIMP-2 açısından sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırdık.Yöntem : Daha önceden MS tanısı alan ve İnterferon kullanan 35 bireyden, 13 KİS'lu bireyden ve 22 sağlıklı bireyden alınan plazma örneklerinden ELISA yöntemi ile MMP-8, MMP-2, TIMP-1 ve TIMP-2 düzeyleri değerlendirildi.Sonuçlar : Ortalam MMP-8 değeri kontrol grubundan düşük, KİS grubundan ise yüksekti. Fakat aralarında istatistiksel olarak bir fark yoktu.Yorum : Deneysel alerjik ensefalomiyelit'in akut evresinde 90 kat arttığı gösterilen MMP-8 değerini biz tesbit edemedik. Fakat bu durum Relapsing-Remitting Multiple Skleroz (RRMS) grubunda akut atak olmaması ve tedavi almalarına bağlı olabilir. MMP-2 ve TIMP-2 oranları beklediğimiz gibi çıktı. KİS grubunda daha önce gösterilmeyen MMP-8 değerini ilk defa biz çalışmamızda gösterdik ve oranını kontrol grubuna göre artmış bulduk. Fakat istatistiksel anlamlılık düzeyine ulaşılamadı.
Özet (Çeviri)
Objective : Matrix metalloproteinase (MMP)?s have been implicated in Blood-brain barrier (BBB) disruption and immune cell transmigration in Multiple Sclerosis (MS). The entry of leukocytes into the Central nervous System (CNS) is dependent on several factors, most likely including the expression of matrix metalloproteinases. Expression of MMPs in the CNS can mediate leukocyte recruitment, myelin destruction and can perpetuate the inflammatory response by generating immunogenic peptides and releasing thr pro-inflammatory cytokine Tumor Necrosing factor-alpha (TNF-?) by cleavage of the membrane-bound form of this cytokine. Each of these mechanisms is thought to be importans in the pathogenesis of MS. In light of these observations and Clinical Isolated Syndrome (CIS) individuals with multiple sclerosis and MMP-8, MMP-2, Tissue İnhibitor of Matrix Metalloproteinase-1 (TIMP-1) and TIMP-2 in terms of healthy subjects compared with the control group consisting.Methods : Previously diagnosed MS and interferon using 35 individuals, 13 from individuals with CIS and 22 healthy individuals taken from plasma samples by ELISA MMP-8, MMP-2, TIMP-1 and TIMP-2 levels were evaluated.Results : MMP-8 value lower than the control group, centering, the CIS group was high. There was no statistical difference between them.Conclusion : 90-fold increase in the acute phase of experimental allergic ensefalomiyelit' shown that MMP-8 value, we were unable to determine. But this case does not have an acute attack in Relapsing-Remitting multiple Sclerosis (RRMS) group may be due to receive treatment. MMP-2 and TIMP-2 ratios was as we expected. CIS group, not shown before the MMP-8 for the first time we have shown in our study. According to the control group increased and the rate we found. But the level of statistical significance could not be reached.