NO/cGMP yolağının sıçanlarda ağrıya, morfin analjezisine ve morfine karşı gelişen toleransa etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of NO/cGMP pathway on the pain, morphine analgesia and morphine tolerance development in rats
  1. Tez No: 243282
  2. Yazar: NEDİM DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN BAĞCİVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ağrı vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan gerçek ya da olası bir doku hasarı ile birlikte bulunan, hastanın geçmişteki deneyimleri ile ilgili, duyusal, afektif, hoş olmayan emosyonel bir duyum ve davranış şeklidir. Bu çalışmada ağrı mekanizmasında, morfinin analjezik etkisinde ve morfine karşı gelişen toleransta NO/cGMP yolağının rolünü tail flick ve hot plate testlerini kullanarak araştırmayı amaçladık.Çalışmamızda kullanılan 150 adet sıçan on beş gruba ayrıldı. Deney gruplarına L-NAME, NOC-18, BAY 41-2272 ve SIN-1 intraperitoneal olarak verildi ve bu maddelerin termal hiperaljeziye etkileri ve morfin analjezisine etkileri tail flick ve hot plate testleri kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Pain is an unpleasant sensory and emotional experience associated with actual or potential tissue damage, or described in terms of such damage. In this study we aimed to investigate the role of NO/cGMP pathway in the pain mechanism, the analgesic effect of morphine and the tolerance to morphine by tail flick and hot plate tests.One hundred and fifty rats were allocated into fifteen groups. L-NAME, NOC-18, BAY 41-2272 and SIN-1 were intraperitoneally given to the experimental groups and the effects of these agents to the thermal hiperalgesia and morphine analgesia assessed by tail flick and hot plate tests.