Suraminle oluşturulan sıçan preeklampsi modelinde damar düz kas cevaplarında oluşan değişiklikler üzerine fosfodiesteraz-5 inhibisyonunun etkisi
The effect of phosphodiesterase-5 inhibition on the vessel smooth muscle responses in the preeclampsia model with suramin treated rats
- Tez No: 203013
- Danışmanlar: PROF.DR. TİJEN KAYA TEMİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Preeklampsi, hem maternal hem de fetal ölüme yol açabilen ve hamilelerin yaklaşık %5'inde görülebilen önemli bir hastalıktır. Preeklampsinin fizyopatolojisi henüz tam olarak anlaşılamamıştır ve bu nedenle tedavilerin hiçbiri hastalığı önlemede tam olarak etkili olamamaktadır. Bu çalışmada suraminle oluşturulan sıçan preeklampsi modelinde damar düz kas yanıtlarında oluşan değişiklikler ve bu değişiklikler üzerine fosfodiesteraz-5 (PDE-5) inhibisyonunun etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda literatürde preeklampsinin pek çok klinik özelliğini oluşturmada başarılı olduğu belirtilen suramin ile sıçanlarda preeklampsi modeli oluşturulmuştur. Hamile sıçanlar kontrol (n=10), preeklampsi (suramin) (n=10) ve suramin+sildenafil sitrat grubu (n=10) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki sıçanlara gebeliklerinin 10 ve 11. gününde intraperitoneal (i.p.) 0.3 ml serum fizyolojik, preeklampsi ve suramin+sildenafil sitrat grubundaki sıçanlara gebeliklerinin 10 ve 11.gününde 100 mg/kg i.p. tek doz suramin, suramin+sildenafil sitrat grubundaki sıçanlara suramin uygulamasına ilaveten gebelik sonuna kadar 5 mg/kg sildenafil sitrat i.p. uygulanmıştır. Preeklampsi annede artan kan basıncı ve proteinüri, bebekte ise genellikle bunlara eşlik eden büyüme geriliğiyle karakterize bir hastalık olması nedeniyle çalışmada her 3 gruptaki sıçanların kan basınçları ölçülmüş, idrar örneklerinde protein miktarına bakılmış ve fetus ağırlıkları tartılarak kaydedilmiştir. Kuyruk kaf yöntemiyle ölçülen kan basıncı düzeyleri kontrol grubuyla karşılaştırıldığında preeklampsi grubunda daha fazla olmak üzere deney gruplarında anlamlı bir şekilde artmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is a serious gestational complication, which effects about 5% of all pregnancies leading to both maternal and fetal morbidity. The pathophysiology of preeclampsia are stil unknown thus effective primary prevention is not possible at the stage. In this study, it was aimed to research the smooth muscle responses in the preeclampsia model with suramin treated rats and the effect of phosphodiesterase-5 inhibition on this responses. In our study, suramin model for preeclampsia which is known to produce many clinic properties of preeclampsia was used. Rats were divided into three as control (n=10), preeclampsia (suramin) (n=10) and suramin+sildenafil citrate groups (n=10). On gestational days 10 and 11, the control rats were given intraperitoneal (i.p.) injections of 0.3 ml saline, the preeclampsia and suramin+sildenafil citrate groups were injected i.p. with 100 mg/kg suramin and the suramin+sildenafil citrate group was also given 5 mg/kg i.p. sildenafil citrate until the end of pregnancy. Preeclampsia is characterized by increased blood pressure and proteinuria in the mother, and is often a accompanied by growth retardation in the offspring. Because of this in all three groups systolic blood pressure was measured, protein content of urine samples was detected and fetus weights were enrolled. The systolic blood pressure values measured with the tail cuff method was significantly higher in the experiment groups, compared to the control group (p0.05).