Febril konvulsiyonlu sıçanlarda manyetik alanın kan-beyin bariyeri ve beyin dalgaları üzerine etkisi
The effects of magnetic field on blood-brain barrier and brain waves at febrile convulsive rats
- Tez No: 243294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFA GÜLTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Manyetik alanın (MA) çocukluk döneminin febril konvulsiyonu (FK) nasıl etkilediği bilinmemektedir. Manyetik alanın FK nöbet latansı ve süresi, kan-beyin bariyeri (KBB), beyin dalgaları ve hipokampus üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık.Çalışmada, toplam 72 adet 21 günlük olan Wistar Albino erkek sıçan kullanılmıştır. Çalışmamız 6 gruptan oluşmuştur: S; sham grubu, FK; febril konvulsiyon, MA; manyetik alan, FK+MA; FK sonrası MA, MA+FK; FK öncesi MA, MA+FK+MA; FK öncesi ve sonrası MA uygulanan grup.
Özet (Çeviri)
The effect of magnetic field (MF) at childhood febrile convulsions (FC) is unclear. In this study, ıt is aimed to investigate the effect of magnetic field on the febrile convulsion latency and duration, blood- brain barrier (BBB), brain waves and hippocampus.Totally, twenty one day old male 72 Wistar Albino rats were used. They were divided into six groups: S; sham group, FC; febrile convulsion, MF; magnetic field, FC+MF; MF after FC, MF+FC; MF before FC, MF+FC+MF; MF before and after FC.