Konya'da tüketime sunulan beyaz salamura, tulum ve kaşar peynirlerinin ağır metal içeriklerinin araştırılması
Investigation of the heavy metal contents in white pickled, tulum and kashar cheeses consumed in Konya
- Tez No: 243329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. KAAN TEKİNŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırma, Konya'da tüketime sunulan beyaz salamura, tulum ve kaşar peynirinde alüminyum, kadmiyum, kurşun, bakır, demir, nikel, krom ve çinko ağır metallerinin varlığını araştırmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla perakende satış yerlerinden, her bir çeşitten 30'ar adet olmak üzere, toplam 90 adet peyniri numunesi toplandı.Peynir numunelerinin ağır metallerle kontaminasyonunun varlığı ve kontaminasyon düzeyi ICP-AES atomik emisyon spektrofotometresi kullanılarak mg/kg olarak belirlendi. Analizi yapılacak örneklerdeki organik bileşiklerin yok edilmesi ve inorganik bileşiklerin çözünür faza geçirilmesi amacıyla yapılan çözümleme işlemlerinde Mars-5 mikrodalga kapalı sistem yaş yakma yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine, aluminium, cadmium, lead, copper, chromium, iron, nickel, zinc and chrome contamination level of white pickled, tulum and kashar cheeses consumed in Konya. For this purpose, thirty samples from each kind, total of 90 samples were obtained randomly from retail outlets.Heavy metal presence and contamination level was detected with ICP-AES atomic emision spectrofotometer as mg/kg level. Wet burning method is used with Mars-5 mikcowave closed system for remove organic compounds and solve inorganic compounds. Mineral substance level was detected with VARIAN-CCD Simultaneous ICP-AES device.In this research, average contamination level of aluminium, cadmium, lead, copper, chromium, copper, iron, nickel, zinc and chrome were 3,12 mg/kg,1,44 mg/kg, 17,47 mg/kg, 0,49 mg/kg, 0,12 mg/kg, 0,13 mg/kg, 15,35 mg/kg ve0,49 mg/kg, respectively in white pickled cheese, 0,59 mg/kg, 1,06 mg/kg,14,18 mg/kg, 0,65 mg/kg, 0,10 mg/kg, 0,08 mg/kg, 15,96 mg/kg, 0,70 mg/kg respectively in tulum cheese, 0,64 mg/kg, 1,35 mg/kg, 15,42 mg/kg, 0,43 mg/kg, 0,11 mg/kg, 0,12 mg/kg, 27,15 mg/kg, 0,50 mg/kg respectively, in kashar cheese detected.In conclusion the results indicate that aluminium, copper, iron, cadmium and zinc level showed significant statistical differences among the cheese samples in terms of different production tecnique so different kind and all of the samples for heavy metal level were detected within Turkish Food Codex limit.