Tip 2 diyabetli hastalarda periodontal tedavinin plazma ve dişeti oluğu sıvısı adezyon molekülleri düzeyi üzerine etkisi
Influence of nonsurgical periodontal therapy on soluble adhesion molecule levels in plasma and gingival crevicular fluid of type 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 243330
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MARAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Tip 2 Diyabetli ve sistemik olarak sağlıklı bireylerde cerrahisiz periodontal tedavinin hem plazma hem de dişeti oluğu sıvısı (DOS) çözülebilir İntersellüler Adezyon Molekülü-1 (sICAM-1), çözülebilir Vasküler Hücre Adezyon Molekülü-1 (sVCAM-1) ve çözülebilir E-Selektin (sE-Selektin) düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır.Araştırmada yer alan toplam 68 bireyden 4 grup oluşturuldu: 1) Kötü glisemik kontrolü olan Tip 2 Diabetes Mellitus (DM)'lu ve kronik periodontitisli 18 hasta (DP grubu) 2) Kötü glisemik kontrolü olan Tip 2 DM'li ve gingivitisli 18 hasta (DG grubu), 3) Sistemik olarak sağlıklı ve kronik periodontitisli 16 hasta (SP grubu) 4) Sistemik olarak sağlıklı ve gingivitisli 16 hasta (SG grubu). Tedavi öncesinde sondlama cep derinliği, klinik ataşman seviyesi, plak indeksi, gingival indeks skorları kaydedildi. Tüm bireylerden DOS örneklemelerinin yapıldığı seansta venöz kan örnekleri de elde edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylere cerrahisiz periodontal tedavi yapıldı. Cerrahisiz periodontal tedaviden 3 ay sonra, klinik periodontal değerlendirmeler, DOS ve plazma örneklemeleri tekrarlandı. DOS ve plazma sICAM-1, sE-Selektin ve sVCAM-1 düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlendi. Tedavi sonrası tüm klinik periodontal parametrelerde iyileşme meydana geldi.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to evaluate the effect of nonsurgical periodontal therapy on plasma and gingival crevicular fluid (GCF) Intercellular Adhesion Molecule-1 (sICAM-1), Vascular Cell Adhesion Molecule-1 (sVCAM-1) and sE-Selectin levels.In this study 4 groups were constituted from the total of 68 volunteers. 1) 18 Type 2 Diabetes Mellitus (DM) patients with bad glyceamic control and chronic periodontitis (DP group) 2) 18 DM and gingivitis patients (DG group) 3) 16 systemically healthy chronic periodontitis patients (SP) 4) 16 systemically healthy gingivitis patients (SG). At baseline, probing depths, clinical attachment level, plaque index and gingival index were recorded. GCF and blood samples were obtained from patients. Following baseline measurements and sampling, non-surgical periodontal treatment including scaling and root planning was performed to all participants. At 3rd month, clinical measurements and GCF and plasma sampling were repeated. GCF and plasma sICAM-1, sE-Selectin and sVCAM-1 levels were determined by ELISA method. After non-surgical periodontal treatment all clinical periodontal parameters and glyceamic control of DM patients were improved.