Ginseng uygulamasının sedanterlerde ve sporcularda Nitrik Oksit (NO), Malondialdehid (MDA), Glutatyon (GSH), Glutatyon Peroksidoz (GSH - PX), Katalaz ve Süper Oksit Dismutaz (SOD) üzerindeki etkisi
Effect of ginseng supplementation on Nitrik Oxide (NO), Melondialdehyd (MDA), Glutathione (GSH), Glutathione Peroxidase (GSH ? PX), Catalase and Superoxide Dismutase (SOD) in sedenters and sportsmen.
- Tez No: 243337
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN KEÇECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Veteriner Hekimliği, Physiology, Sports, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada ginseng uygulamasının sedanterlerde ve egzersiz yapan sporcularda plazma NO, MDA, GSH, GSHpx, CAT ve SOD düzeylerini nasıl etkilendiğinin belirlenmesi planlandı.Bu amaçla, araştırmada yaş ortalamaları 22,74 ± 1,20 ve vücut ağırlığı ortalamaları 71,54 ± 8,17 kg olan S.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda okuyan 14 sağlıklı erkek sporcu ve diğer fakültelerde okuyan sporla aktif olarak uğraşmayan 14 sağlıklı erkek öğrenci olmak üzere toplam 28 gönüllü denek olarak kullanıldı. Denekler eşit sayıda 4 gruba ayrıldı;Grup 1: Sedanter; S (n:7), Grup 2: Ginseng takviyeli sedanter; GS (n:7) Grup 3: Egzersiz ;E (n:7), Grup 4: Ginseng takviyeli egzersiz ;GE (n:7).E ve GE gruplarındaki deneklere 6 hafta boyunca haftada 5 gün 20 m mekik koşu testi düzenli olarak yaptırıldı. GS ve GE grubuna dahil olan deneklerin 45 gün boyunca her sabah saat 10.00'da ve akşam 19.00'da oral olarak 500 mg/kg dozunda ginseng almaları sağlandı. Bütün deneklerden egzersiz periyoduna ve ginseng takviyesine başlamadan önce kan örnekleri alındı. Kan örneklerinin alınmasından sonra E ve GE gruplarına belirtilen egzersiz testi uygulandı. 45 günlük ginseng takviyesi ve egzersiz periyodundan hemen sonra tüm gruplardan ikinci kan örnekleri alındı.Dirsek venasından usulüne uygun olarak alınan kan örnekleri ethylenediaminetetraacetic asid (EDTA) içeren tüplere aktarılarak 15 dk +4ºC derecede 3500 rpm'de hemen santrifüj edilerek plazma örnekleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it is planned to decide how the ginseng application affects plasma NO, MDA, GSH, GSHpx, CAT and SOD in sedentary and in exercising sportsmen.For this purpose, 28 voluntary students with the average age of 22,74 ± 1,20 and with the average weight of 71,54 ± 8,17 kg, consisting of 14 healthy male sportsmen from Selcuk University Physical Education and Sports Academy and 14 healthy male students from other faculties who do not do exercises at all, are used as test subjects. The subjects are divided into 4 groups equally;Group 1: Sedentary; S (n:7), Group 2: Ginseng supplemented sedentary; GS (n:7), Group 3: Exercise : E (n:7), Group 4: Ginseng supplemented exercise; GE (n:7).For 6 weeks, in weeks 5 days subjects in E and GE groups were made do the 20 m shuttle running test regularly. Subjects from the GS and GE groups were given 500 mg/kg ginseng in the morning 10.00 and in the evening at 19:00 orally everyday for 45 days. Blood samples of all subjects were taken before the subjects start exercise period or ginseng supplemented. After the blood samples were taken, the exercise test mentioned before was applied to E and GE groups. After the 45-day period of exercise and ginseng supplemented, second blood samples were taken.Plasma samples were obtained by transferring blood samples which were taken from the elbow vein into tubes consisting ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA) and centrifugation for 15 minutes at +4ºC with 3500 rpm.