Yüksek kolesterollü diyetle beslenen ratlarda ginsengin TNF-α, leptin ve bazı serum lipid parametreleri üzerine etkileri
Effects of ginseng on TNF-α, leptin and some serum lipid parameters in rats fed a cholesterol-rich diet
- Tez No: 347719
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada yetişkin sağlıklı ratlarda yüksek oranda kolesterol içeren diyete ginseng kök tozu ilavesinin serum total kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, trigliserid, leptin ve TNF-? düzeyleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada sağlıklı 48 yetişkin erkek Wistar Albino rat kullanıldı. Ratlar Kontrol (K), Kolesterol (C) ve Kolesterol+Ginseng (CG) olmak üzere üç eşit gruba ayrıldı. K grubundaki hayvanlar 40 gün süre ile standart rat yemi (Purina®) ile ad libitum olarak beslenirken, C grubundaki hayvanlara %5 kolesterol (Sigma) ilave edilen yem, CG grubuna 1 g/kg ginseng tozu (GNC) ve %5 kolesterol ilave edilen yem verildi. Araştırmada 20. ve 40. gün sonunda gruplardaki 8?er hayvandan alınan kan örneklerinde serum total kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, trigliserid, leptin ve TNF-? düzeyleri belirlendi. Çalışmada kolesterol+ginseng grubunda 20. gün ve 40.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of ginseng root powder on serum levels of total cholesterol, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, triglyceride, leptin ve TNF-? in healty adult rats fed cholesterol-rich diet. In this research, healthy 48 adult male Wistar Albino rats were used. The animals were divided into three equal groups as Control (K), Cholesterol (C) and Cholesterol+Ginseng (CG). While animals in the K group were fed the standart rat diet (Purina ®) as ad libitum for a period of 40 days, C and CG groups animals received the same diet added 5% cholesterol (Sigma) and added 5% cholesterol plus 1 g/kg Panax Ginseng root powder (GNC), respectively. The blood samples were withdrawn from 8 rats of each group at the end of 20th and 40th days. In the blood samples, serum levels of total cholesterol, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, triglyceride, leptin ve TNF-? were assessed.