Ginseng ve ekinezyanın ratlarda bazı plazma sitokin düzeyleri ile bunlara ait mRNA ekspresyonları üzerine etkileri
The effects of ginseng and echinacea on some plasma cytokine levels and their mRNA expressions in rats
- Tez No: 260557
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada sağlıklı ratlarda ginseng ve ekinezyanın İnterlökin-10 (IL-10), Tümör Nekrozis Faktör-alfa (TNF-?), Tümör Büyüme Faktörü-beta1 (Tumor Growth Factor-beta1, TGF-ß1)'in plazma seviyeleri ile bu sitokinlerin mRNA ekspresyonları üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada 6 haftalık, sağlıklı, 48 erkek Fischer 344 rat kullanıldı. Hayvanlar Kontrol (K), Ginseng (G) ve Ekinezya (E) olmak üzere üç eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki hayvanlar 40 gün süre ile standart rat yemi (Purina®) ile ad libitum olarak beslenirken, G grubundaki hayvanlara 0,5 g/kg yem olacak şekilde Panax Ginseng tozu, E grubundaki hayvanlara ise 0,75 g/kg yem olacak şekilde Ekinezya tozu içeren aynı yem verildi. Araştırmada üç gruptaki ratların 8'er tanesinden 20. ve 40. gün sonunda kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinde IL-10, TNF-? ve TGF-ß1'in plazma düzeyleri ve mRNA ekspresyonları belirlendi.Çalışmada 20.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of ginseng and echinacea on plasma levels of Interleukin-10 (IL-10), Tumor Necrosis Factor-alpha (TNF-?), Tumor Growth Factor-beta1 (TGF-ß1) and their mRNA expression in healty rats.In this research, 6-week old, healthy, 48 male Fischer 344 rats were used. The animals were divided in to three equal groups as Control (K), Ginseng (G) and Echinacea (E). While animals in the control group were fed the standart rat diet (Purina ®) as ad libitum for a period of 40 days, G and E groups animals received the same diet containing 0.5 g/kg bw Panax Ginseng root powder and 0.75 g/kg bw Echinacea purpurea root powder, respectively. In this study, the blood samples were withdrawn from 8 rats of each group at the end of 20th and 40th days.