Boraks'ın karaciğer yağlanmasına yol açan patojenik mekanizmalara etkileri
Effects of borax on the pathogenic mechanism leading to fatty liver
  1. Tez No: 243339
  2. Yazar: ALİYE SAĞKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Bor'un karaciğer yağlanmasının patojenik mekanizmaları üzerine etkilerini araştırmak için diyetle oluşturulan obez tavşanlarda yürütüldü. Farklı dozlarda Bor'un, 96 saat ara ve 7 ay süreyle uygulandığı bu çalışmada hematolojik (kan sayımı, asit-baz dengesi), biyokimyasal (lipid profili, enzimler ve antioksidan enzimler, hormon, vitamin ve mineraller), histolojik (karaciğer yağlanma oranı ve yapısal değişiklikler) ve nükleer manyetik rezonans (1H, 31P, 11B NMR spekroskopi) analizleri yapıldı. Günlük iz element ihtiyacının üzerinde ve uzun süre verilmesine rağmen Bor'un klinik ve toksikolojik olumsuz etkileri görülmemiştir. Gıda ile alınan veya oral verilen Bor'un tamamının emilmediği ve dışkı ile önemli miktarda atıldığı belirlendi. Aynı zamanda kan parametrelerinde, asit-baz dengesinde ve bazı biyokimyasal parametrelerde dikkate değer herhangi bir değişiklik olmadı. Deneme gruplarında kilo artışına rağmen viseral yağ miktarının ve karaciğer yağlanmasının azlığı gözlemlendi. Bunlar, ilk bakışta Bor'un lipidleri azaltıp proteinleri artırıcı etkileri ile izah edilebilir. Bunlar, aynı zamanda mitokondriyal fonksiyonun artması ve oksidatif stresin azalması ile birlikte lipid profilindeki olumlu değişiklere bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of Boron on the pathogenic mechanisms of fatty liver in diet-induced obese rabbits. In this study adminitered different Boron doses for 7 months, at 96 hours intervals, and hematologic (blood cell counts, acid-base balance), biochemical (lipid profile, enzymes and antioxidant enzymes, hormon, vitamin and minerals), histological (the percent of hepatic fat infiltration, hepatic structure) and nuclear magnetic resonans (1H, 31P, 11B NMR spectroscopy) analysis were performed. Although Boron were given over the daily requirement of trace mineral and long-term, clinical and toxicological side effects were not observed. It was determined that Boron given orally or taken by feed have not been completely absorbed and have been eliminated significantly amounts by feces. Also, there were no any changes in blood and some biochemical parameters, and acide-base balance. In spite of increases of body weight in experimental groups, decreases in visceral fat and hepatic steatosis were observed. These, at first sight, may be explained with the effects increasing proteins and decreasing lipids of Boron. Also, these could be associated with increased mitocondrial function and decreased oxidative stress, and positive alterations in lipid profile.