Pankreas tümörlerinin operabilite kriterlerinde BT anjiografinin yeri
Diagnostic value of CT angiography in the operability criteria of pancreas tumors
- Tez No: 243356
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM GÜNDÜZ ÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Pankreas tümörleri bulgularının nonspesifik olması ve agresif seyri nedeniyle erken dönemde tanı konulamayan bir malignite olup ,kanserden ölümlerin en sık 4. nedenidir. Pankreas kanserlerinde tek etkili tedavi yöntemi ve prognozu belirleyen en önemli faktör cerrahi rezeksiyondur.Değerlendirmeye alınan bütün hastalar (operabl olsun ya da olmasın ) tümör dokusunun lokalizasyonu, lokal yayılımı ,etraf dokularla olan ilişkisi,vasküler tutulum ,lenf nodu tutulumu ve metastaz gibi kriterler açısından değerlendirilmiş ve böylece MDBT ' nin pankreas tümörlerinin tanı ve evrelemesine olan katkısı değerlendirilmiştirRadyolojik bulgular operasyona giden olguların cerrahi raporları ile karşılaştırılmış ve cerrahi raporlar referans alınarak MDBT anjiografinin vasküler tutulumu belirlemedeki etkinliği araştırılmıştır.Ayrıca ek olarak bütün hastalar mezenterik vasküler yapılardaki varyasyonlar açısından da değerlendirilmiş ve operasyon öncesi varyasyonları belirlemenin tedaviye olan katkısı araştırılmıştır.Bu çalışmalar sonucunda MDBT anjiografinin non-rezektabl pankreas adenokarsinomlarını saptamada ve vasküler invazyonu değerlendirmedeki etkinliği net bir şekilde ortaya konulmuştur.Kanaatimizce pankreas kanseri saptanan olgularda operasyon planlaması esnasında MDBT ile beraber BT anjiografi de mutlaka uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Because of the aggressive process and nonspecific symptoms of pancreas tumors, they can not be diagnosed earlier and they are the fourth most frequent cause of the cancer deaths. The only effective treatment and the most important factor that determines the prognosis is surgical resection.All of the patients (whether operabl or not) are evaluated for the localisation of tumor, local spread, involvement of the surrounding tissues , vascular involvement, lympathic involvement, and metastasis. Thereby the contribution of MDCT to diagnose and stage the pancreas cancers is evaluated.Radiologic findings are compared with surgery reports in operated patients and the effectivity of MDCT in detecting vascular involvement is analysed by taking the surgery reports as a refrence.In addition, all of the patients are evaluated for the variations in mesenteric vascular structures and the contribution of detecting the variations to determine the treatment is analysed.As a result of this studies, the effectivity of MDCT in detecting non-resectable adenocancers of pancreas and vascular involvement is exhibited in a clear manner.In our opinion, when operation is planned, MDCT angiography with MDCT should be performed for the patients that pancreas cancer is detected.