Tüp bebek başarısızlıklarında klinik etmenler (10 yıllık anabilim dalımız tüp bebek merkezi olgularının irdelenmesi)
Clinical factors affecting ivf failure (Ten years's evaluation of cases in our ivf center)
- Tez No: 243357
- Danışmanlar: PROF. DR. C. TAMER EREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Tüpbebek başarısızlıklarında klinik etmenlerin irdelenmesiYöntem ve gereç: Kliniğimizde 1998-2007 tarihleri arasında başvuran 1964 infertil çifte uygulanan 2795 YÜT siklusu retrospektif olarak değerlendirildi. YÜT'lerinde başarısızlığı neden olabilecek etkenlere ilişkin veriler kaydedildi ve yorumlandı.Bulgular: Siklus ve ET başına gebelik oranı sırasıyla %21.07 ve % 24.4 idi. Açıklanamayan infertilite görülen grupta diğer gruplara kıyasla gebelik oranının yüksek olduğu gözlendi. (p: 0.000) İlk etyolojik faktöre ek olarak ikinci bir etyolojik faktör olarak hipogonadotropik hipogonadizm görülen olgularda diğer etyolojik faktörlere kıyasla gebelik oranı yüksekti. (p=0.007) İlk etyolojik faktöre ek olarak ikinci ve üçüncü bir etyolojik faktör bulunan olgularda siklus başına gebelik oranı sırasıyla %15.6 ve %8 idi. Endometriyozis varlığının gebelik oranını etkilemediği (p>0,05), ultrasonografide overleri MKO (p: 0.000) ve PKO (OR: 2.26, p: 0.000) görünümde olan olgularda gebelik oranının yüksek olduğu saptandı. Uzun protokol kullanılan grupta gebelik oranı, kısa ve antagonist protokol kullanılan gruplara kıyasla daha yüksek olarak saptandı. (p: 0.000) Basamaklı azalan protokol uygulanarak üçüncü günde doz azaltımı uygulanan grupta, basamaklı olarak beşinci günde doz azaltımı, sabit doz ve basamaklı artan protokol uygulanan gruba kıyasla gebelik oranları anlamlı şekilde yüksekti. ICSI uygulanan grupta diğer IVF yöntemlerinin uygulandığı gruplara kıyasla gebelik oranlarının yüksek olduğu saptandı (p: 0.03, OR: 1.13). Luteal destek uygulanan olgularda gebelik oranı, uygulanmayan olgulara kıyasla yüksekti (p: 0.000).Sonuç: Açıklanamayan infertilite, PKO görünümü ve PKOS, uzun protokol kullanımı, basamaklı olarak üçüncü günde doz azaltımı, ICSI uygulaması, transfer sırasında kanama görülmemesi ve luteal destek uygulaması daha yüksek gebelik oranları ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of clinical factors affecting ART failureMaterials and Methods: Medical records of 2795 IVF cycles of 1964 infertile couples who admitted to our clinic and underwent IVF between 1998 and 2007 were evaluated retrospectively. Factors which may affect IVF success or failure were evaluated and interpreted.Results: Pregnancy rate per IVF cycle and per transfer was 21.07% and 24.4% respectively. Pregnancy rate was higher in unexplained infertility group compared to other groups. (p: 0.000) Pregnancy rate was higher in hypogonadotropic hypogonadism as second additional etiologic factor compared to other groups. (p=0.007) Pregnancy rates were 15,6% and 8% in groups with double and triple etiologic factors, respectively. Endometriosis was found to be unrelated with pregnancy rates (p>0,05), whereas MCO (p: 0.000) and PCO (OR: 2.26, p: 0.000) appearance of the ovaries in US were associated with increased pregnancy rates. Pregnancy rate was higher in long protocol group compared to short and antagonist protocols (p: 0.000). Pregnancy rate was higher in the 3rd day step-down group compared to the 5th day step-down group, continuous dose and step up protocols. Pregnancy rate was higher in ICSI group (p: 0.03, OR: 1.13), compared to other groups. Pregnancy rate was higher in luteal support group compared to not receiving luteal support. (p: 0.000).Conclusion: Unexplained infertility, PCO appearance in US, presence of PCOS, long protocol, the 3rd day step down protocol, application of ICSI, presence of blood during transfer and luteal support is associated with higher pregnancy rates.