Psoriasis vulgaris etyolojisinde HLA-C allelinin etkisi
The impact of HLA-C allels in the etiology of psoriasis vulgaris.
  1. Tez No: 243358
  2. Yazar: NİLGÜN BAHÇETEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Psoriasis vulgaris HLA-Cw6 alleli ile ilişkili, kronik, inflamatuar bir deri hastalığıdır. Psoriasis vulgaris etyolojisinde HLA-C allelinin etkisini araştırdığımız çalışmamızda kliniğimize başvuran 25 tip I psoriasisli hasta ile 25 sağlıklı kontrol karşılaştırıldı. Hastalar psoriasisin başlangıç yaşı, aile öyküsü açısından sorgulandı. Hastaların klinik muayeneleri yapılarak, hastalığın yaygınlığı ve şiddeti, eklem, tırnak ve saçlı deri tutulumunun olup olmadığı belirlendi. Hasta ve kontrol gruplarında HLA-C tiplendirmesi PCR-SSP yöntemiyle yapıldı. İstatistiksel analiz, Windows bilgisayar programında SPSS ver. 13.0 kullanılarak yapıldı. Karşılaştırmalarda ki-kare anlamlılık testi kullanıldı. Ayrıca hastalıkla HLA antijeni arasında ilişkiyi tespit etmek için rölatif risk hesaplandı.Çalışmamızda literatürle uyumlu olarak tip I psoriasis vulgarisli olgularda HLA-Cw6 antijeninin sıklığında anlamlı artış saptandı (p: 0.0047, RR: 3.187). Diğer HLA-C allelerinin hasta ve sağlıklı kontroller arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edildi. Olguların %56'sında aile öyküsünün pozitif olduğu, %32'sinde eklem şikayetlerinin olduğu, %76'sında tırnak tutulumunun olduğu ve tüm olgularda saçlı deri tutulumunun pozitif olduğu tespit edildi. Olguların %16'sında hastalığın hafif, %48'inde orta, %36'sında ise şiddetli seyrettiği, aile öyküsü pozitif olanlarda negatif olanlara göre hastalığın ortalama 6.7 yıl kadar erken başladığı saptandı. Aile öyküsü, klinik özellikler ve hastalık şiddeti ile HLA-C alleleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı.Sonuç olarak bulgularımız literatürle uyumlu olarak erken başlangıçlı olguların HLA-Cw6 antijeni ile ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis vulgaris is a chronic inflammatory skin disease associated with HLA-Cw6. We aimed to investigate the association of the HLA-C allelle with psoriasis vulgaris and compared 25 type I psoriasis patients with 25 healthy controls. The patients were questioned for age of onset and family history and examined for severity and area of involvement of disease and presence of articular, nail and scalp involvement. PCR-SSP method was preferred for HLA-C typing. Statistical analyses were made using the Chi-square test. Relative risk was assessed to determine the association between disease and HLA antigen.The results of our study showed increased prevalence of HLA-Cw6 antigen among type I psoriasis vulgaris patients (p: 0.0047, RR: 3.187) compared with healthy controls. No significant differences in the prevalence of other HLA-C allelles were found between the groups. 56% of the psoriasis patients had positive family history, 32% had articular symptoms, 76% had nail involvement and all subjects had scalp involvement. Severity of disease was mild in 16%, moderate in 48%, severe in 36% of the patients. Onset of disease was 6.7 years earlier in patients with positive family history compared with negative family history. No significant association was found between HLA-C alleles and family history, clinical findings or severity of disease.In conclusion, our findings are consistent with previous studies that have shown association between HLA-Cw6 antigen and early onset of disease