Obezite-osmotik frajilite-oksidatif stres ilişkisi
Relationship between obesity-osmotic fragility-oxidative stress
- Tez No: 243363
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç:Bu tez çalışmasında, obez çocuklarda olası insülin direnci sonucunda gelişebilecek oksidatif stresin şiddetinin belirlenmesinde osmotik frajilite testinin kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlandı.Hasta seçimi ve yöntemler;Çalışma grubu (Obez olgular) İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Pediatrik Endokrinoloji Polikliniğinde basit obezite tanısı alan 117 çocuktan, kontrol grubu ise Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran, sağlıklı ve obez olmayan 102 çocuktan oluşturuldu.Her iki grupta glukoz, insulin, B12, folik asit, homosistein, kolesterol, trigliserid, ALT, AST, CRP, VLDL, LDL, HDL düzeyleri çalışıldı. Osmotik frajilite testi yapıldı. Obez olgular ultrasonografi ile hepatosteatoz açısından değerlendirildi. Hepatosteatoz osmotik frajilite ilişkisi lojistik regresyon analizi ile araştırıldı.BulgularObez olgularda kontrol olgularına göre serum açlık insülin düzeyi (15.9 ± 10.2 IU/ml), HOMA-IR (3.67 ± 2.61), serum CRP (1.82 ± 3.27 mg/dl), homosistein (8.62 ± 3.23 µmol/l), trigliserid (138.9 ± 78.6 mg/dl) anlamlı olarak yüksek, serum B12 (298.2 ± 153.3 pg/ml) ve folik asit (6.33 ± 2.5 ng/ml) anlamlı olarak düşüktü (hepsi için p< 0.001).Obez olguların % 43.6 sında (n=51) hepatosteatoz saptandı.Obez olgularda osmotik frajilite % 28.2 oranında artmıştı. Osmotik frajilitesi artmış olan obez olgularda hepatosteatoz görülme riskinin serum osmotik frajilitesi normal olan obez olgulara göre 3.79 kat artmış olduğu belirlendi ve araştırılan parametrelerden hepatosteatozlu olguları hepatosteatozu olmayanlardan ayırdettirici tek parametrenin osmotik frajilite artışı olduğu saptandı (p=0.002).SonuçBulgularımız obez çocuklarda oksidatif stresin, stresin şiddetli olduğunu gösteren bir bulgu olan hepatosteatoz aracılığı ile öngörülmesinde osmotik frajilite artışının insülin direnci ve serum B12, folik asit, trigliserid ve homosistein düzeylerinden bağımsız olan yeni bir gösterge olarak kabul edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim:The aim of the study was to investigate the value of osmotic fragility test for the assessment of the intensity of oxidative stress due to probable insulin resistance in obese children.Patient Selection & Method:Study group (obese children) comprised of 117 patients who were diagnosed to have simple obesity in Istanbul University, Cerrahpasa Medical Faculty, Pediatric Endocrinology Division, while control group comprised of 102 healthy and non-obese children who presented to the General Pediatrics Outpatient Clinic.Glucose, insulin, vitamin B12, folic acid, homocysteine, cholesterol, triglyceride, ALT, AST, CRP, VLDL, LDL, HDL levels were studied in each group. Osmotic fragility test was performed. Obese children were also investigated for hepatosteatosis by ultrasonography.